Novinky
Červen 2024
Putování s Varybou (červen)
Co že to je? Společně objevujeme zajímavá místa našeho města. Myslíte si, že znáte dobře své město? My si myslíme, že ne. A tak, jako každý rok, jsme vyrazily dne 24. června na putování Karlovými Vary s velrybou Varybou. Kdo toto putování nezná, jde v podstatě o procházku naším městem. Tentokrát jsme se vydali lázeňským územím našeho krásného města. Úkolem je řídit se plánkem cesty, projít správně všechny stanoviště a splnit úkoly, které nám Varyba dává. Dívali jsme se pod nohy i nad hlavy, aby nám nic neuniklo. Putování jsme začali ve Smetanových sadech u Lázní V nebo také u Alžbětiných lázní. Jméno dostaly podle manželky císaře Františka Josefa I., které říkali Sissi. Pak jsme vydali k budově Hlavní pošty, kde jsme zjistili, kdy byla postavena. Poté jsme přešli Poštovní most, okolo Thermálu do Dvořákových sadů, kde je soch Antonína Dvořáka. Stojí zde památný strom Dvořákův platan. Pokračovali jsme dál a došlí jsme na Mlýnskou kolonádu, kterou, jak jsme zjistili, postavil Josef Zítek. Spočítali jsme sloupy, prohlédli si sochy a Lázeňskou ulicí jsme došli na Tržní kolonádu. Odtud jsme vyšlapali kopec, někdo jel výtahem, na Zámeckou věž. Na Tržišti jsme si prohlédli Morový sloup a odtud jsme šli prozkoumávat domy na Staré louce. Zde stojí dům, kavárna, Elefant, na kterém je značka, která ukazuje, kam až sahala voda při velké povodni v roce 1890. U Granthotelu Pupp jsme si přečetli na "zlatých" dlaždicích jména slavných návštěvníků. Goethovou stezkou jsme pak vydali k pomníku J. W. Goetha, F. Schillera a putování jsme zakončili u pomníku B. Smetany. Všude jsme něco zjišťovali, zapisovali a objevovali. Jako vždy jsme si tuto akci všichni moc užili nejen proto, že nám počasí přálo. Mnoho z nás se opět dostalo na místa, která nikdy před dříve navštívili. Putování s Varybou jsme si osladili lázeňskou oplatkou. Tak zase za rok AHOJ!!! Malí a velcí detektivové ze 2. ročníku.
Zapsala: Pirstitzová
PrŠ A na výletech (červen)
Na přelomu května a června jsme uskutečnili hned dva výlety. V květnu jsme navštívili překrásný hrad Loket. Seznámili jsme se s historií hradu, prozkoumali jsme sklepení, které kdysi sloužilo jako vězení a dozvěděli jsme o hrůzách útrpného práva. K vidění byly také sbírky zbraní a nádherného porcelánu. Po prohlídce jsme si dali dobrý oběd a prošli se historickým centrem města.
V červnu jsme vyrazili do motýlího domu u rozhledny Diana. K rozhledně jsme vyjeli lanovkou. Návštěva motýlího domu byla pro všechny to byl velký zážitek. Procházeli jsme místností, kde všude kolem nás poletovali nádherní barevní motýli. A nejenom poletovali, na některé z nás se i posadili a odmítali odletět. Na vlastní oči jsme také viděli kukly, ze kterých se později vylíhnou dospělí jedinci. Zpátky jsme se vraceli naučnou stezkou a poznávali les.
Výlet na Boží Dar (červen)
Během předposledního dubnového týdne se žáci provozních služeb vydali na stmelovací pobyt. Tato akce, měla za cíl posílit týmovou spolupráci, pomoci navázat nová přátelství a utužit vztahy mezi spolužáky. Ubytovaní jsme byli v překrásných apartmánech Engadin v Božím Daru, kde jsme se také stravovali.
Během našeho pobytu jsme stihli prozkoumat celé okolí. První den jsme navštívili město Boží Dar a prohlédli jsme si místní muzeum a informační centrum. Poté jsme zamířili na místní vřesoviště, kde jsme seznámili s některými druhy místní flóry a hráli jsme si na detektivy při zkoumání fotografií rostlin. Večer byl pak ve znamení vědomostních kvízů a společenských her.
Druhý den ráno jsme začali rozcvičkou a po snídani jsme se vydali k rozhledně Klínovec. Při výstupu jsme se pěkně zadýchali, ale odměnou nám byl úžasný výhled z rozhledny do krajiny.
Z Klínovce jsme se vrátili přes Boží vyhlídku zpět do Božího Daru, kde nás čekal výtečný oběd a krátký odpočinek. Po polední pauze jsme vyrazili objevovat Ježíškovu cestu. V informačním centru jsme si zakoupili knížku s úkoly, které jsme průběžně plnili. Cesta byla opravdu tematicky laděná, vzhledem k tomu, že jsme procházeli sněhem pokrytou krajinou, když Ježíškovou cestou, tak jedině ve sněhu. Po večeři jsme zhodnotili předešlé aktivity a zahráli si opět vědomostní kvízy. Byl to skvělý zážitek, který nám pomohl lépe se poznat a upevnit naše vztahy.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
Žáci střední školy navštívili interaktivní výstavu ve Vlaku Lemkin (červen)
Dne 30. května 2024 měli žáci naší střední školy jedinečnou příležitost navštívit interaktivní expozici a unikátní výstavu umístěnou ve čtyřech speciálně upravených vagonech. Tato výstava, známá jako Vlak Lemkin, nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s historií a prevencí genocidního násilí.
Vlak Lemkin je pojmenován po polském právníkovi Rafaelu Lemkinovi, který je autorem konceptu genocidy a iniciátorem Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Tento projekt nejenže přibližuje tragické kapitoly lidských dějin, ale také se snaží vzdělávat a varovat před politickými a sociálními tendencemi, které mohou vést k nárůstu nenávisti a násilí ve společnosti.
Výstava ve Vlaku Lemkin není pouze připomínkou minulosti, ale slouží také jako důležitý vzdělávací nástroj. Díky ní se studenti mohou dozvědět více o rizicích a důsledcích genocidního násilí a jak je možné těmto tragédiím v budoucnosti předcházet. Pro všechny zúčastněné byla tato návštěva nezapomenutelným a hlubokým zážitkem.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
Reakce našich žáků:
Mě přišlo hrozné to, jak tu židovskou komunitu diskriminovali, že nemohli chodit do práce do školy a nemohli jezdit ani v hromadné dopravě s ostatními lidmi a museli nosit na levé straně oblečení pevně přišitou hvězdu s nápisem žid.
Adolf Hitler zabil 6000 Židů. V jednom vozu ve vlaku bylo 70lidi a byla tam zanedbaná hygiena. Nemohli chodit do práce a děti do školy. Ukrajinci trpěli hlady. Židé museli nosit hvězdu na levé straně u srdce.
Bylo hrozný, jak je ty lidi zabíjeli v plynu a jak Židové nemohli chodit do školy do práce a nemohli jezdit v hromadné dopravě.
Bylo strašně že Židé neměli žádné práva museli žít v ghettech, že děti nemohli psát svým blízkým nebo jim hrozil trest smrti a že Němci zavraždili 6 milionu židů a neměli žádný kus lidskosti ve svém těle.
Nemůžu si představit tam bejt v tu dobu, je mi líto těch lidí. Nemůžu si představit tam stát v tom vagóně, ve tmě a prachu a ten hlas těch lidí, řvoucí ženy k tomu ještě. Modleme se, ať se to nikdy nezopakuje.
Raphael Lemkin se narodil roku 1900 a zemřel roku 1959. Roku 1933 byl Adolf Hitler zvolen říšským kancléřem. Nejdříve zemřelo 1,5 milionů mužů, žen i dětí. Potom kvůli hladomoru zemřelo 7 milionů Ukrajinců. A nakonec za druhé světové války Adolf Hitler zabil 6 milionů Židů. Židé museli nosit přišitou žlutou šesticípou hvězdu viditelně na svém oděvu na levé straně u srdce.
Bylo mi líto těch lidí kteří umřely. A v dnešní době by to dopadlo hodně špatně. A nejhorší bylo jak lidi zavírali do smradlavých vlaků. Pro mě to bylo zajímavé a ten dokument byl dobře natočenej. Doufám že, se to už nebude ta situace opakovat .
Je mi líto těch Židů. Jsem expert v historii a to znám (jak lidé pozabíjeli prapředky - Římani Kartágo - a Evropa židům ve středověku i v holokaustu) genocida je hrozná věc viděl jsem arménské tábory v Osmanské říši v Sýrii. Židi odvezeni do táborů v Terezíně. Po válce spousta mrtvých.
Pamatuju si že, tam ženy znásilňovali. Zabíjeli ženy. Dávali je do smradlavého vlaku. Zemřela tam žena (ale už nevím, jak se jmenuje). Zemřel pán, který nám to vyprávěl na tom videu.
Překvapilo mě, jak slečna Aurora byla znásilňována, a přesto se dožila vysokého věku. Nechtěl bych v tomto vlaku být. Bylo zajímavé, že atmosféra ve vlaku byla velmi autentická.
Zapojení do projektu Dopis od srdce (červen)
Žáci střední školy se zapojili do celostátního projektu "Dopis od srdce". Krásně napsanými dopisy a obrázky pro babičky a dědečky v domovech důchodců přispěly třídy praktické školy dvouleté. Na této akci se také podíleli žáci provozních služeb, kteří během odborného výcviku ušili dekorativní srdíčka. Tato společná iniciativa přinesla radost nejen seniorům, ale i samotným studentům, kteří se cítili užiteční a šťastní, že mohou pomoci druhým.
Za střední školu zpracovala
Radka Sosnovcová
Květen 2024
Putování krajem živých vod (květen)
Do Slavkovského lesa a na Kladskou jsme se vypravili 21. května. Jak už název napovídá, naučný program se týkal zdejších vod a pramenů. Viděli jsme hodně zajímavých přírodních úkazů. První zastávka byla na upolínové louce, kde se jsme seznámily se zdejší florou. Byla v plné kráse. Pestrobarevné louky působily kouzelně. Kouzlo dnešní toulky přírodou ještě umocňoval příjemný, téměř, sluneční den. Rostou zde různé druhy rostlin, které se přizpůsobily zdejšímu kyselému prostředí a málo výživné půdě. Podle informačních tabulí jsme vyhledávali a poznávali rostliny. Nacházeli jsme se v přírodní rezervaci, a tak jsme chodili po dřevěných chodníčcích. Následně jsme přešli na hadcový kopeček, kde se nachází národní přírodní památka Tři kříže. Na druhé zastávce jsme se seznámili s železitými vodami u pramenů. Jeden se jmenuje Rudolfův a druhý Giselin. Poté jsme odjeli na Kladskou, kde jsme navštívili muzejní expozici. Byl tu v přírodní nádobě bublající železitý pramen. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Země, je sirovodík a páchl jako zkažená vajíčka. Pokračovali jsme do prvního poschodí, kde jsme dostali 3D brýle a byl nám promítnut film o zdejší floře a fauně. Pak jsme ještě stihli projít malý okruh na Kladské okolo malých rybníčků. A pak se řekne VODA. Putování jsme zvládli všichni hravě a moc se nám líbilo. Po výzkumné cestě touto lokalitou jsme, ač neradi, nastoupili do autobusu a plni zážitků a dojmů jsme se vydali domů. Určitě se sem vydejte. Je tu příjemně, hodně zajímavého a je to pěkný výlet na blížící se prázdniny. Z putování vás zdraví žáci 1., 2., 3. ročníku a třídy S5, jejich p. učitelky a p. asistentky.
Za všechny zúčastněné napsala: D Pirstitzová
Učíme se navzájem (květen)
Ve pondělí 29. dubna se v naší počítačové učebně konal workshop pro žáky 6. ročníků základní školy, který pro ně připravil nadaný žák z prvního ročníku střední školy – oboru Provozní služby. Účastníci si prakticky vyzkoušeli různé zkratkové klávesy, podívali se na zajímavé webové stránky a vzájemně si vyměňovali zkušenosti.
Všichni žáci si tuto akci velmi užili a doufáme, že nebyla poslední a v průběhu června navážeme dalším setkáním!
Zapsala: Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Duben 2024
Den se záchrannou zdravotnickou službou Karlovarského kraje (duben)
Ve čtvrtek dne 18.4. měli žáci střední školy možnost vyslechnout si přednášku a shlédnout ukázky práce odborníků ze záchranné zdravotnické služby Karlovarského kraje.
Celý program nabídl pestrý mix lekcí a praktických ukázek, které byly zároveň poučné i zábavné. Jedním z vrcholů akce byla pro žáky možnost, si za asistence zkušených pracovníků zdravotnické služby, vyzkoušet ošetření drobných i vážnějších zranění. Každý ze zúčastněných, se tak mohl přímo zapojit do simulací a získat cenné dovednosti v první pomoci.
Zvláštní pozornost byla věnována též resuscitaci zraněných, kde se žáci seznámili s postupy a technikami, které mohou zachránit lidský život. Odborníci nejen představili teorii, ale také demonstrovali správné provedení resuscitace, aby žáci měli jasnou představu o tom, jak jednat v případě nouze.
Jedním z největších lákadel byla samozřejmě prohlídka sanitky, kterou záchranáři přivezli k škole. Žáci s napětím sledovali vybavení vozu i vybavení posádky sanitky, které hrají klíčovou roli při každé záchranné akci. Odborníci ochotně odpovídali na dotazy žáků a doprovázeli své odpovědi názornými ukázkami.
Celá událost proběhla v příjemné atmosféře plné zájmu a aktivní účasti ze strany žáků. Je evidentní, že setkání s odborníky ze záchranné zdravotnické služby bylo pro všechny zúčastněné velmi inspirativní.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
Objevování Světa Práce: Středoškoláci získali užitečné informace při návštěvě Úřadu práce v Karlových Varech (duben)
Dne 9. dubna se střední škola vydala na zajímavou exkurzi do sídla Úřadu práce v Karlových Varech, kde žáci získali pohled do světa pracovních příležitostí a sociální podpory. Hlavním bodem programu byla přednáška, která pokryla širokou škálu aspektů práce tohoto úřadu. Žáci získali důležité informace týkající se různých služeb, které úřad práce poskytuje. Od žádostí o podporu v nezaměstnanosti po dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvky na péči a pomoc v hmotné nouzi – všechna tato důležitá témata byla detailně rozebrána. Zajímavým bodem byly například služby poradenského centra, které nabízí kariérní poradenství a pomoc při hledání zaměstnání. Další užitečnou informací byla možnost účasti v rekvalifikačních kurzech, které umožňují lidem získat nové dovednosti a zvýšit tak své šance na uplatnění na trhu práce. Celkově byla návštěva úřadu práce pro žáky střední školy významnou zkušeností, která jim pomohla lépe pochopit fungování pracovního trhu a systému sociální podpory.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
"Stavba mostů" – spolupráce Střední školy s Kozodojem (duben)
V prosinci 2023 jsme na střední škole začali tento projekt. V první fázi jsme plnili čajové sáčky, polovinu hotových čajů jsme odnesli do domova důchodců a druhou polovinu jsme poslali našim "sousedům" do Německa. Další fází tohoto projektu byla exkurze na farmě Kozodoj, kde jsme se seznámili s našimi "sousedy" a hlavně jsme se mohli seznámit se zvířaty, kteří žijí na této farmě. Poslední fáze tohoto projektu je výlet do Německa, už teď jsme zvědaví, co si pro nás naši "sousedé" připraví.
Za střední školu zpracovala Bc. Kristýna Muzikářová
Divadlo Letadlo. "Raketou na Mars, pojedeme zas, ty a já…" (duben)
Slova ze známé písničky se stala skutečností. Dne 8. dubna jsme se totiž vydali s divadlem Letadlo na výlet. Byli jsme zvědaví, kam se vydáme dnes. Každý rok s ním zažíváme různá dobrodružství. Ne jinak tomu bylo i dnes. A kam jsme se to vypravili? Tomu neuvěříte. Dostali jsme se až do vesmíru. Raketou, kterou řídili jeden z nás, jsme se rázem ocitli mezi planetami a hvězdami. Brouzdáním vesmírem jsme se dovídali velmi zajímavé věci o sluneční soustavě - planetách, Měsíci a Slunci. Každá planeta a vše, co se ve vesmíru nachází je svým způsobem pěkné a zajímavé, ale planeta Země, naše Země, je nejhezčí a nejlepší co máme. Proto se k ní musíme chovat ohleduplně, chránit ji a bránit. Není jenom teď naše, ale bude přece patřit i budoucím generacím. Po průzkumné cestě jsme se opět raketou vrátili domů, na naši Zemi. Tady jsme rozloučili s průzkumníkem z divadla Letadlo a všichni jsme byli rádi, že jsme zase doma. A jestli si myslíte, že jsme jenom seděli a koukali, tak to jste na omylu. Do všeho jsme aktivně zapojovali. Hráli jsme, zpívali, odpovídali na otázky a užili si spoustu legrace. Tak zase někdy na shledanou na cestě za poznáním. Ahóóój!!!
Zpracovala: PIRSTITZOVÁ Dagmar
Březen 2024
Jarní projektový den "Přišlo Jaro" (březen)
I když jaro začalo letos 20. 3., se žáky základní a střední školy jsme přivítali jaro v úterý 19. 3. 2024 ve žlutém oblečení, tak jako většina jarních kytiček. Celý den probíhal v jarním duchu a prolínal všemi předměty. Žáci si společně poslechli besedu s panem včelařem, na které se dozvěděli spoustu zajímavých informacích o včelách, na prvním stupni následovalo povídání o jaru, kde byla zařazená pohybová aktivita na vítání jara, zasadili si vlastní semínka různých druhů zeleniny a bylinek, o které budou pečovat ve třídě, vyrobili si jarní klíč a naučili se básničku o jaru. Žáci střední školy si vyzkoušeli jarní únikovou hru, vytvořili si třídní zahrádku různých druhů zeleniny a bylinek, vyráběli jarní květiny z brček a barevného filcu a ušili si jarní klíčenku podle své fantazie. Na závěr jsme se všichni sešli a podělili se s ostatními o nový poznatky a ukázali si své výrobky. Hlavním cílem jarního projektového dne bylo rozšířit vědomosti jednotlivých žáků a užít si jarní den a vytvořit a upevnit jejich vztah k přírodě, k domovu i ke každodenní lidské práci. Důležitým cílem projektu bylo rozvíjení spolupráce a komunikace žáků ve skupině. Celý den jsme si náramně užili a už teď se těšíme na další projektový den.
Za školu Závodu míru zpracovala Bc. Kristýna Muzikářová
Jaro už je tu (březen)
chyť se jen, prolez ven.
Na travičku vyskočíme,
v kolečku se zatočíme.
Jaro už je tu!
Prší, prší jen se leje,
slepička se tomu směje.
Prší, prší ještě víc,
nedělá i z toho nic.
V naší třídě neleníme, stále něco vyrábíme. Jednou jsou to sovičky, potom zase košíčky. Velikonoce jsou před námi, zajíčci a kuřátka, ťukají nám na vrátka. Přišli jsme se pochlubit s naší výzdobou. Přejeme všem krásné svátky jara, na velikonoční pondělí bohatou pomlázku a hlavně hodně sluníčka.
Za školní družinu II. oddělení Zdeňka Jandlová, vychovatelka.
Vědomostní soutěž "Milionář" (březen)
Když nepřeje počasí, a musíme trávit čas v prostorách školní družiny, vyplníme čas různými aktivitami. K nim paří i vědomostní soutěže. Jednou takovou je hra "Milionář". V ní děti/žáci sice nehrají o miliony 🙂, ale jsou také odměněni a to sladkostí a věcnou odměnou. Záleží, jak jsou úspěšní ve hře. Otázky jsou přizpůsobeny věku účastníků a k odpovědi jsou nabídnuty 4 možnosti. I když řady soutěžících oslabila nemoc, ti, kteří se zúčastnili si hru užili a rozšířili své znalosti o nové informace. Děkuji všem dětem/žákům za účast.
Za školní družinu Zdeňka Jandlová vychovatelka
Den pro školu s IT specialistou (březen)
Ve čtvrtek 14. 3. jsme na naší střední škole přivítali IT specialistu z praxe, pana Ondřeje Doušu, který se specializuje na správu počítačových sítí. Navštívil nás v rámci projektu "Den pro školu" a seznámil nás nejen se zážitky ze své praxe, ale také s výhodami a nástrahami své profese a aktualitami ze světa kyberbezpečnosti.
Po celou dobu programu probíhala zajímavá diskuze, žáci kladli zvídavé otázky a dozvěděli se spoustu novinek z kybersvěta.
Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Přípravná třída v knihovně (březen)
Děti z přípravné třídy pravidelně navštěvují knihovnu ve Staré Roli. Jinak tomu nebylo ani v březnu. Po krátkém seznámení s pohádkovými knihami a jejich hlavními hrdiny už dětem nebránilo nic, aby si mohly samy najít takové publikace, které je zajímají. Každý si našel místo, kde v poklidu prohlížel knihy, časopisy nebo si vybarvoval tematické omalovánky. Návštěva knihovny byla opět milým zpestřením výuky.
Za PT Hellmichová
ÚNOR 2024
Exkurze do návštěvnického centra Becherovka (únor)
V úterý 27.2.2024 jsme se vydali s celou střední školou na exkurzi do návštěvnického centra Becherovky. Na začátku jsme se seznámili s historií likéru Becherovka pomocí krátkého videa. Po shlédnutí videa jsme se s paní průvodkyní vydali do Muzea rodiny Becherů, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o této rodině a mohli jsme vidět různé předměty z této historie, na závěr jsme se vydali do "sklepení" – kde jsme si pomocí interaktivní expozice mohli například přivonět k bylinkám ze kterých se likér vyrábí, mohli jsme si zkusit plnit lahve na plnící lince, pomocí virtuální reality jsme se mohli přesunout do výrobní haly a mnoho dalšího. Návštěva se nám velice líbila a odnesli jsme si z ní plno vjemů.
Bc. Kristýna Muzikářová
Odborný výcvik v provozních službách (únor)
Žáci druhého ročníku oboru provozních služeb strávili měsíc únor pilnou prací a zdokonalováním svých odborných kompetencí a teoretických znalostí. Aktivity, kterým se žáci věnovali, zahrnovaly širokou škálu dovedností od praktických cvičení až po diskuse a analýzy reálných pracovních situací. Důraz byl kladen na efektivní komunikaci a spolupráci v týmu.
Za provozní služby PSl(2.) zpracovala
Lenka Zemanová
Výlet vesmírem (únor)
Ve vesmíru jsme se ocitli ve čtvrtek 22. února, žáci I. stupně a šesté ročníky. A kde? Ve sférickém divadle. Co to je? Je to speciální nafukovací stan, který po nakouknutí dostane tvar kopule. Nevěděli jsme, co nás uvnitř čeká. Ale za chvilku obavy z nás spadly. Při promítání jsme se vydali na mimořádnou cestu Sluneční soustavou. Zažili jsme tu opravdu pocit, že se nacházíme ve vesmíru. Prožili jsme tu dobrodružství a zároveň jsme pochopili něco málo z nekonečného vesmíru. Cestou nás provázela a se zajímavostmi seznamovala velká chytrá kniha. Proletěli jsme se vesmírem a již víme - že Slunce je hvězda a kolem ní obíhají planety. Je jich osm. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. O každé nám kniha něco pověděla. Každá planeta je svým způsobem zajímavá a krásná. Někde je moc horko, někde zase zima, jinde je to samý plyn, no ale naše Země je ta pravá. Po průletu Sluneční soustavou jsme se vrátili zpátky na Zemi. Byl to krásný a neobyčejný výlet. Plni dojmů jsme opouštěli kopuli sférického dovadla a doufáme, že se někdy ještě v ní někam vydáme.
Za všechny malé i velké cestovatelé napsala: D. Pirstitzová.
Nehodou to začíná (ÚNOR)
Přednáška, kterou jsme měli možnost zažít využívala prvky, které studenty vtáhly do dění a aktivně je zapojovaly do diskuse. Již samotný název projektu naznačuje, že nehoda není pouhým koncem, ale spíše začátkem řady událostí, které mohou následovat.
Problémové oblasti, které byly v rámci programu zmiňovány, zahrnovaly rozptýlení pozornosti mobilním telefonem, nedodržování bezpečné vzdálenosti a rychlostních limitů a nepoužívání bezpečnostních pásů. Dále bylo zdůrazňováno nebezpečí spojené s užíváním návykových látek ve spojitosti s řízením. Jedním z nejdůležitějších prvků přednášky byla simulace poskytnutí účinné první pomoci po autonehodě.
Účast na programu "Nehodou to začíná" nám poskytla mnoho užitečných informací a otevřela oči k problematice silniční bezpečnosti.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
LEDEN 2024
Den otevřených dveří - Závodu míru 339/144 - Stará Role (leden)
Vánoční atmosféra v provozních službách (leden)
V období vánočním se žáci provozních služeb naší školy s nadšením věnovali přípravě prodejní výstavy prací žáků. Každá třída dostala příležitost přispět svými originálními výrobky, což bylo skvělou příležitostí pro všechny projevit svou kreativitu a zručnost. Nejvíce radosti však vyvolalo pečení vánočního pečiva a příprava dalších lahodných dobrot, které se staly velkou atrakcí výstavy. Žáci provozních služeb s láskou a péčí vytvořili širokou škálu pečiva a sladkostí, které si návštěvníci mohli zakoupit.
Tato akce nejenže podpořila spolupráci a kreativitu mezi žáky, ale také přinesla radost a vánoční atmosféru do celé školy. Již se těšíme na další podobné akce v nadcházejícím roce.
Žáci provozních služeb si také poslední den výuky zpříjemnili posezením u vánočního stromku. Tento moment plný pohody a radosti představoval krásný závěr školního období před vánočními svátky. Poté se všichni rozešli do tepla domovů, aby strávili svátky v kruhu svých blízkých.
Za provozní služby zpracovala
Lenka Zemanová
PrŠ A a první polovina školního roku 2023/2024 (leden)
Přinášíme krátké ohlédnutí za činnostmi v naší třídě za poslední 4 měsíce. Na začátku školního roku jsme využívali krásného počasí a navštěvovali naší oblíbenou náplavku u Ohře. Intenzivně jsme se také připravovali na závěrečné zkoušky a zdokonalovali se ve vaření známých, ale i nových jídel. Ve výuce jsme využívali zajímavé pomůcky, s kterými je učení vždy zábavnější. Stihli jsme také návštěvu hasičské stanice. Konec roku jsme si udělali příjemnou vánoční besídku, kde nechybělo cukroví a dárečky.
Za střední školu zpracovala
Ernestová Agnes
Střední škola v měsíci listopadu
Tento měsíc jsme započali návštěvou Veletrhu pracovních příležitostí v hotelu Thermal, na jehož organizaci se spolupodílí Úřad práce ČR, Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje a Karlovarský kraj. Společně jsme se zúčastnili několika workshopů zaměřených na rozvíjení klíčových kompetencí směřujících k pracovnímu uplatnění. Od vystavujících zaměstnavatelů se pak žáci dozvěděli, o jaké profese mají zájem a jaké vzdělání a dovednosti od svých zaměstnanců požadují.
Druhým zážitkem tohoto měsíce byla účast na festivalu Krimifest v Březové, kde se žáci zúčastnili přednášek a besed. Měli také možnost vyzkoušet si posezení v zásahovém vozidle a přítomní odborníci zodpověděli všechny jejich zvídavé dotazy.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
Barevný Listopad
Vítr přišel s listopadem,
všechno listí padá na zem.
Milé děti, těšte se,
on nám zimu přinese.
V tomto měsíci jsme se vypravili za zvířátky. Procházeli se podzimní přírodou a pozorovali barevnou krásu na stromech. Tvořili jsme podzimní dekorace. Postupně se připravujeme na blížící se advent a vyrábíme andělíčky na výstavu do Krajské knihovny.
za ŠD Eva Stacho
Svatý Martin
Svatý Martin přijel k nám, toho pána dobře znám. Jede na svém bílém koni, vločka vločku někdy honí. Někdy ale v blátě jede, s počasím on málo svede. My se ale nemračíme, rohlíčky dnes posvačíme.
Kdo byl svatý Martin?
Martin z Tours dnes patří mezi nejznámější a nejoblíbenější světce, které si věřící (ale často i nevěřící) lidé každoročně připomínají. Díky svým skutkům se stal jedním z prvních "nemučedníků", které církev prohlásila za svaté. Jako světce ho pak lidé oslavují již od dob raného křesťanství, přičemž v jednotlivých evropských státech se oslavy zachovaly v mnoha různých podobách. Dnes je sv. Martin patronem všech kněžích, mužů ve zbrani a lidí, kteří prošli válkou či bitvami. Svátek sv. Martina, který si mnozí spojují s příchodem prvních sněhových vloček, další pak nedají dopustit na svatomartinské hody včetně dobrého vína, pečené husy a sladkých koláčů.
U nás jsme Svatého Martina přivítali tvořením a vyrobili jsme si krásného bílého koníčka. I když vločky se svátkem sv. Martina nepřišly, nám to nevadilo a tvořeníčko jsme si pěkně všichni užili.
Za školní družinu II. oddělení Zdeňka Jandlová, vychovatelka
Globální vzdělávání na střední škole
Žáci střední školy se v říjnu zapojili do projektu: Týdny globálního vzdělávání. Dne 24.10 proběhla online konference na téma: Jsme na stejné lodi, proč to nevidíme? Žáci během této konference vyslechli přednášky několika odborníků, kteří nám nastínili, jak vnímat celosvětovou problematiku a jak si všímat pozitivních změn nejen ve světě, ale i svém okolí. Žáci se v průběhu také zapojovali do hlasování a měli možnost v živém přenosu klást přednášejícím otázky k daným tématům. Této konferenci předcházelo několik přípravných lekcí, které se žáky připravovali jejich učitelé ve třídách. Žáci si zakreslovali myšlenkové mapy, kdy přemýšleli nad tím, jak sami vnímají klimatické změny a jak nás ovlivňují informace z médií a pracovali s otázkou: Klimatická změna nebo příležitost? Téma: Na příbězích záleží, žákům zase přiblížilo život v Africe očima člověka, který se tam narodil. A zamysleli se také nad tím, jak Afriku vnímají sami.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová
Měsíc říjen už je tady,
míchá barvy dohromady.
Přebarvuje stromům listy,
zelenou nechá už jen místy.
Červená a žlutá s hnědou
v té podzimní módě vedou.
Říjen ve školní družině – celodružinová akce
Léto nám skončilo, pokračuje svou pouť o dům dál, přichází sice chladnější, ale se svými krásnými barvami přírody podzim. Nicméně nám to nevadí. Na školní zahradě jsme si připravili vědomostní a postřehovou soutěž. Úkoly byly různorodé, od hledání posledních rozkvetlých květin, přes zapamatování si "ztracených" obrázků, slovně-obrázkových rébusů až ke tvoření domečku pro broučky a mravenečky z mechu, kůry a větviček. V závěru soutěže byli všichni odměněni sladkostí za zdolání všech 9 stanovišť.
Za školní družinu Zdeňka Jandlová, vychovatelka II. oddělení
Výstava středních škol Karlovarského kraje
Ve dnech 5. a 12. října se naše škola zúčastnila Výstavy středních škol Karlovarského kraje. Tato akce má uchazečům o studium představit nabídku oborů a novinky, se kterými se budou moci setkávat ve výuce ve své zvolené střední škole. Naši školu reprezentovali čtyři žáci provozních služeb, kteří se starali o to, aby návštěvníci výstavy získali hlubší vhled do toho, co naše škola nabízí. Naši zástupci měli na výstavě připravené ukázky výrobků žáků střední školy, které vytvářejí v rámci výuky odborného výcviku. Kromě výrobků zde byly připravené i praktické ukázky, které si návštěvníci výstavy mohli vyzkoušet přímo na místě.
Za provozní služby zpracovala - Lenka Zemanová
Provozní služby v měsíci říjnu
Během měsíce října vládl v obou třídách provozních služeb čilý ruch. Žáci prvního ročníku se již zvládli úspěšně aklimatizovat do prostředí střední školy. Druháci, si přes prázdniny odpočinuli, nabrali nové síly a zodpovědně pracují na tom, aby úspěšně zvládli závěrečné zkoušky.
Všichni se aktivně zapojují do svých pracovních povinností a žáci druhého ročníku předávají zkušenosti, dovednosti a znalosti svým mladším spolužákům.
Za provozní služby zpracovala - Lenka Zemanová
Workshop z projektu Zdravá rodina na téma Finanční gramotnost
Ve úterý dne 12. 9. 2023 se všechny třídy střední školy společně zúčastnily interaktivního workshopu na téma Finanční gramotnost, který pro nás uspořádala organizace Bludiště.
Oba lektoři žáky zapojovali do připravených vzdělávacích aktivit a vhodnou formou jim přibližovali problematiku týkající se finanční gramotnosti. Žáci se seznámili s různými typy a službami finančních ústavů a dozvěděli se, na co je důležité se zaměřit při výběru vhodné banky. Velkou debatu také vzbudila otázka zadlužení a jak mu předejít. Všichni žáci se čile zapojili do aktivity plánování rodinného rozpočtu, při které museli vzít v potaz příjmy a výdaje manželů a společně přijít na řešení krizové finanční situace. Při zpracování úkolů rovněž trénovali pozorné čtení a kritické porozumění textu.
Za střední školu zpracovala: Lenka Zemanová
Revolution train – problematika návykových látek
V pondělí 19.6. žáci střední školy navštívili multimediální interaktivní expozici "Revolution train". Tento unikátní preventivní program je zaměřený na problematiku užívání psychoaktivních látek. Cílem tohoto projektu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na všechny návštěvníky vlaku z pohledu legálních a nelegálních drog.
Žáci průběžně procházeli celou vlakovou soupravou a v každém z vagonů prožili část příběhu několika mladých lidí, o kterém pak následně diskutovali s naší průvodkyní. Společně pak hledali různá východiska z daných situací, nebo možnosti, jak těmto situacím předejít.
Za střední školu zpracovala
Lenka Zemanová