Únor 2024

Sáňkujeme (únor)

Zima nám v letošním roce se sněhovou nadílkou moc nepřeje. Většina dní zatím vypadla spíš jako jarní či podzimní. Když tedy napadl sníh, museli jsme to využít. Na tělocvik jsme vyrazili alespoň na školní zahradu a nasávali úžasnou zimní atmosféru. Slunce a sníh, co víc si přát. Sice tu nemáme žádný kopec, přesto sedmáci sáňkovali. Jak je to možné? Úplně jednoduše, vzájemně se na saních vozili, tahali. Nejen, že u toho sportovali, jelikož běhali, ale hlavně se báječně bavili. Samozřejmě došlo i klasiku – koulování. Byla to vážně legrace, moc jsme si to užili. Někteří se dokonce rozhodli, že odklidí ušlapaný sníh ze dvorku, aby se zde někdo nezranil. Spojili jsme tedy příjemné s užitečným. Snad nám zima ještě letos nějaký sníh dopřeje, abychom si mohli zadovádět.

Tereza Kalánová Ptáčková

Prvňáci v lednu (leden)

Vyrábění v měsíci lednu jsme věnovali zimní výzdobě. Vyrobili jsme sněhuláky v různých podobách. Stříhali jsme a lepili. Kromě vyrábění jsme se také pilně učili. Naučili jsme se další písmena a čteme krátké věty. Umíme už jednoduché věty také napsat. Psali jsme písmena a slova na počítači. V matematice dokončujeme počítání do 9. Počítali jsme s penězi a řešili zábavné úlohy na počítači. Některé činnosti ve třídě jsme vyfotili. Poslední den v lednu jsme dostali vysvědčení a těšíme se, že si užijeme prázdniny.

Zapsala Mgr. Hana Matějíčková

Popis spolužáka (leden)

Žáci 4. ročníku měli za úkol popsat spolužáka. Když svůj popis ve výuce prezentovali, neprozrazovali nám jméno a my jsme poté hádali, koho popisovali. Pokud zvládli popsat spolužáka dobře, lehce jsme uhodli, o koho jde.

Zde je jedna ukázka od žákyně.

Mgr. Anna Hnátková, DiS.

Můj nejmilejší spolužák

S Honzíkem Císařem se kamarádíme od přípravné třídy. Je mladší než já, 11. narozeniny oslaví v dubnu.

Je to moc milý kluk, o hlavu vyšší než já, štíhlé postavy, s velkýma hnědýma očima. Vlasy nosí nakrátko a je vždy upravený. Jeho nos není moc výrazný a pusu má většinou od ucha k uchu.

Je to veselý kluk, který má rád dobré jídlo stejně jako já.

Dara Braunová

A je tu vánoční besídka! (leden)

Tak jsme se dočkali. Celý týden jsme byli jako na trní, zvědaví, neklidní a nedočkaví. Pátek je skvělý nejen tím, že je to pátek, ale dnes je umocněný vánoční atmosférou. Těšili jsme se na dárečky, dobrůtky a povídání si u stromečku. Moc bychom si přáli, aby všichni byli šťastní a zdraví, aby byl všude klid a každý prožil vánoční čas v přítomnosti svých blízkých. Bohužel letošní předvánoční čas přinesl i spoustu bolesti a smutku a tak pošleme tichou vzpomínku těm, kterých se to dotýká a přejme si, aby se nic podobného neopakovalo a vše bylo již jen v klidu a míru.

Krásné Vánoce.

zapsala: Martina Šárová

Projekt našich žáků na mezinárodní konferenci v Řecku (leden)

Naši loňští deváťáci dosáhli se svým projektem vynikajícího úspěchu. V rámci hodin Informatiky pracovali s využitím digitálních technologií na projektu deskové hry, kterou nazvali "Cesta do Středozemě".

Výsledek jejich snahy byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších v rámci celé České republiky. Získali jsme tak možnost projekt prezentovat na mezinárodní konferenci na University of Thesally v řeckém městě Larissa. Vedle projektů z Německa, Itálie a Řecka se ten náš rozhodně neztratil a byl velmi pozitivně hodnocen.

Žáci si v rámci této projektové výuky vyzkoušeli na vlastní kůži tzv. "agilní metodologii", tedy přístup, kdy převzali za celý proces zodpovědnost, pracovali v týmech, rozvíjeli své komunikační a pravidelně si vzájemně poskytovali zpětnou vazbu. Náhled výsledné hry si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

Za podporu účasti na mezinárodní konferenci děkujeme agentuře EPMA (www.epma.cz)!

Mgr. Soňa Vrátná, M.A.

Pizzu máme rádi (leden)

V rámci hodin pracovní výchovy máme v plánu i vaření, proto jsme se na to s dětmi vrhli. Nejprve jsme se ale museli dohodnout, co vlastně budeme kuchtit. V úvahu přicházely palačinky nebo pizza, ta nakonec vyhrála v demokratickém hlasování. Nakoupili jsme tedy vše potřebné a šlo se na věc. Na začátku jsme si ujasnili postup, co vše a v jakém pořadí je třeba udělat, pak už jsme se přesunuli do kuchyňky a pustili se do toho. Někdo válel těsto, jiný strouhal sýr atd. Vyválené těsto jsme přendali na plech, pomazali kečupem, dali různé druhy salámů, nastrouhaný sýr a kukuřici a následně vše do trouby. Po upečení jsme jednotlivé pizzy nechali vychladnout, nakrájeli na kousky a pak už nezbývalo nic jiného než se pustit do jídla. Něco jsme samozřejmě dali i do sborovny na ochutnání. Podle výrazů ve tváři se nám pizzy povedli, což nás moc těší. Úplně na závěr jsme po sobě umyli nádobí a vše uklidili do skříněk. Palačinky jsme si slíbili, že uděláme příště, aby byli všichni spokojeni. :-)

Tereza Kalánová Ptáčková