Novinky
Prosinec 2024
Druháci v prosinci
Měsíc prosinec jsme si moc užili. Vyzdobili jsme si třídu, povídali si o Vánocích. Přišel k nám Mikuláš s andílkem a čerty. Přednesli jsme básničku, zazpívali písničku a dostali kalendář a čokoládovou figurku. V tomto období jsme se seznamovali s vánočními tradicemi, poslouchali a zpívali koledy, učili se básničky. Vyrobili jsme přáníčko a obrázek vánočního stromečku a andělíčka. Navštívili jsme Divadlo Letadlo v Lidovém domě. A divadlo Krejčík Honza přišel za námi do školy. Obě divadelní představení byla vánoční. Vyfotili jsme se v nádherném foto koutku, který vytvořili na naší škole v Závodu míru. Potom už nás čekala jen vánoční besídka a přiblížily se očekávané prázdniny, na které se těšíme. Užijte si je.
Přejeme všem hodně zdraví a úspěchů v novém roce.
Zapsala Mgr. Hana Matějíčková
Zúčastnili jsme se Olympiády mediální gramotnosti
Naše škola se letos poprvé zapojila do Olympiády mediální gramotnosti, soutěže zaměřené na rozvoj kritického myšlení a mediálních dovedností. Tato soutěž nabízí žákům příležitost zjistit, zda jsou schopni správně porozumět mediálním sdělením, analyzovat informace a orientovat se v dnešním digitálním světě, který je plný dezinformací. Úspěšně se nám podařilo zapojit žáky ve všech kategoriích, a to jak na prvním, tak na druhém stupni naší základní školy. Všichni zúčastnění získali velmi cenné zkušenosti a také motivaci k dalšímu vzdělávání v této oblasti. Výsledky našich žáků nás velmi potěšily, protože někteří nebyli daleko od postupu do krajského kola. Už nyní se těšíme na další ročník této soutěže!
Zapsala: Mgr. Soňa Vrátná
Úspěch třídy S5 ze ZŠ Vančurova ve výtvarné soutěži "Anděl a zázraky"
Dne 29. prosince 2024 se třída S5 ze Základní školy Vančurova zúčastnila výtvarné soutěže "Anděl a zázraky", kterou pořádalo město Jáchymov. Soutěž přilákala mnoho talentovaných mladých umělců, kteří měli možnost vyjádřit svou kreativitu a představit své dílo širší veřejnosti.
S potěšením oznamujeme, že žáci naší školy získali od města Jáchymov speciální cenu. Tento úspěch byl oceněn nejen diplomem, ale také sladkou šlehačkovou roládou z vyhlášené cukrárny Koruna Pralines, která byla pro žáky opravdovým překvapením. Kromě toho obdrželi pohádkovou knihu, barevné křídy a papíry na kreslení.
Vyhlášení vítězů proběhlo v nádherném prostředí kostela svatého Jáchyma, kde byla vystavena všechna soutěžní díla. Atmosféra byla slavnostní a plná nadšení z úspěchu mladých umělců.
S velkou hrdostí oznamujeme, že dílo naší třídy, nádherná socha anděla, nyní zdobí jáchymovskou radnici. Toto umělecké dílo bude každoročně v období Vánoc připomínat kouzlo a zázraky tohoto svátečního času.
Gratulujeme našim talentovaným žákům k tomuto úspěchu a děkujeme městu Jáchymov za skvěle uspořádanou soutěž a krásné ceny. Těšíme se na další ročník a nové výzvy, které nám přinese.
Třídní učitelka třídy S5
Bc. Lenka Matvijová
Malování na tašky
V naší školní družině již panuje vánoční nálada, kterou doprovází mnoho výtvarných činností. Jednou z nich bylo i malování na tašky. Tento jedinečný způsob tvoření umožnil dětem vyjádřit svou kreativitu a vytvořit něco, co je nejen krásné, ale také praktické. Tašky pro ně ušily pracovnice z firmy Pracovní oděvy O-servis s.r.o. v Ostrově. Bavlněné tašky na malování jsou ideálním způsobem, jak rozvíjet dětskou kreativitu a zároveň jim poskytnout užitečný a ekologický předmět. Každý výrobek byl originál. Kdo si netroufl na malování bez předlohy, mohl využít šablony. Práce děti bavila a šla jim krásně od ruky. Hotové tašky byly opravdu velmi povedené, většina dětí tašku využila jako dárek pro maminku. Jedna taška od dětí putuje jako poděkování za sponzorský dar kolektivu Pracovní oděvy O-servis s.r.o.
Za ŠD Blanka Pečená
Tričko kam se podíváš
Blíží se Vánoce a nastává čas dárků. Ty nemusí být vždy kupované, z vlastnoručně vyrobených máme největší radost. Žáci z IV. A a V. A tvoří rádi. A tak si navrhli a vytvořili vlastní tričko. Jak na to jim přišla minulý týden ukázat paní lektorka z Dyzajniště. Věřte nebo ne, zvládli to všichni na jedničku. To si vezmete jednobarevné triko, připravíte si různobarevné zažehlovací folie a žehličku. Vymyšlený návrh si předkreslíte na papír. Fixem si jednotlivé části, písmena a obrázky předkreslíte na folie a pak už jen stříháte a sestavujete. Když máte vše nachystáno a poskládáno na triku, opatrně ho položíte na plochu žehličky. Vrchní horkou desku na něj přitlačíte a máte hotovo. Pak stačí pomalu sloupnout vrchní vrstvu folie a můžete vyrazit v novém oblečení mezi kamarády. Ale pokud chcete, pěkně triko zabalte a darujte. Vánoce jsou za dveřmi a dárek s láskou vyrobený jistě vykouzlí ten nejhezčí úsměv.
Za všechny kreativce napsala A. Zmijová
Poznáváme knihovnu
Stalo se již tradicí, že se pravidelně vydáváme do Krajské knihovny v Karlových Varech. Chodíme tam nejen za knížkami, ale také za zajímavým vyprávěním paní knihovnice, která má pro nás vždy dobrý tip na pěkné počtení. A protože letošní čtvrťáci šli do knihovny poprvé, vzali s sebou i kamarády z páté třídy, kteří už tam jsou jako doma. Paní knihovnice nás přivítala s úsměvem a hned se pustila do práce. Vzala nás na exkurzi po celé knihovně a prošli jsme si všechna oddělení. Od "Áčka" v přízemí, kde si můžete půjčit nejen knihu, ale také třeba CD, přes infocentrum, kde vědí úplně všechno, až třeba po oddělení balneočetby a různých časopisů. A věděli jste, že je v knihovně místnost pro slabozraké? Mohou si tu číst literaturu v Braillově písmu nebo si půjčit tzv. audioknihu.
No, a jestli nemáte občas odpoledne co dělat a nudíte se, přijďte. Určitě tu najdete kamaráda, se kterým si zahrajete třeba deskové hry nebo hry na počítači. Zkrátka, v Krajské knihovně to žije. Tak se stavte, ať se sami přesvědčíte.
A. Zmijová
Listopad 2024
Učíme se v Minizoo
Máme rádi zvířata, a proto jsme se vydali do nedaleké Minizoo, kde jich chovají spoustu a hodně toho o nich vědí. Po příchodu nás přivítal pan Kocek, který má celou Minozoo na starost. Nejprve nám ukázal akvária s rybkami a vysvětlil, jaké druhy chovají, co je potřeba znát, pokud se chcete stát akvaristou nebo co jsou to živorodky. A nejen ty. Víte, že tu bydlí i raci? Po prohlídce akvarijního koutku vedla naše cesta do patra, odkud se ozývaly nejrůznější zvuky. Bylo slyšet pípání, ťukání zobáčků o klece a pištění. To nás vítali obyvatelé voliér andulky a papoušci. Z místnosti, kde bydlí králíčci, křečci nebo třeba ježci nás zase pozorovala zvědavá očka těchto malých zvířátek. A asi nejzajímavější podívaná nás čekala u terárií s hady. Ani jeden sice není jedovatý, ale když jsou rozzlobení, umí syčet pěkně nahlas. O tom nás přesvědčil jeden z nich, který byl nedávno nemocný. Teď už je sice v pořádku, ale jako každý, koho něco bolí, bývá ještě občas podrážděný. Prohlédli jsme si i želvy, pavouky, korálovky a chameleona. Mohli jsme si také pohladit králíčky, pozorovat osmáky degu a pozdravit morčátka. A nezapomněli jsme ani na venkovní obyvatele zahrady. Podívat se na nás vylezl mýval, přišly ovce i kozy, slepice a také plachá liška.
Pokud vás zvířata baví a chcete je poznat více zblízka, neváhejte. Minizoo je to pravé místo pro vás.
Za všechny čtvrťáky napsala A. Zmijová
Veletrh pracovních příležitostí
V tom, kam půjdou naši vycházející žáci na střední školu, máme už celkem jasno. Je načase si ještě udělat obrázek o tom, jaké pracovní příležitosti se naskytují v Karlovarském kraji. Proto jsme velmi rádi využili šance a zúčastnili se Veletrhu pracovních příležitostí, který se konal v Thermalu. Žáci si zde mohli popovídat se zástupci různých firem a organizací. Pro příklad s profesionálními vojáky, s policisty, hasiči, zdravotníky, se zaměstnanci nemocnice, úřadu práce, Globusu, Witte, Moseru atd. Mimo jiné jsme se zúčastnili dvou přednášek na témata "Jak a kde najít dobrou práci" a "Jak na pracovní pohovor". Obě přednášky nám nabídly mnoho zajímavých informací. O přestávce jsme se navíc mohli zúčastnit soutěže o ceny. Žáci prostřednictvím aplikace Kahoot odpovídali na otázky týkající se firem z Veletrhu. Kromě spousty reklamních předmětů jsme si odnesli také hezký zážitek ze společné akce.
Mgr. Lenka Oulovská, kariérová poradkyně
Druháci v listopadu
Na začátku listopadu si všichni užili oslavu Hallowenu. Prošli ve škole strašidelnou stezku odvahy. Na jejím konci plnili zábavné úkoly. O přestávce si zatancovali v maskách v tělocvičně. Tuto hezkou zábavu připravili pro celou školu parlamenťáci. Vyrábění začátkem měsíce jsme ještě věnovali podzimní výzdobě. Rozfoukávali jsme skvrny, že vypadaly jako ježek a dotvořili jsme hlavu zvířátka. Při vyrábění jsme se také pilně učili. Na vybarvená a nalepená zvířata jsme umístili popisky částí těla ptáků a savců. Stavěli jsme stavby z kostek, když jsme se učili pojmenovat geometrická tělesa. Společně s třeťáky jsme se účastnili dílničky a vyrobili razítko, kterým jsme ozdobili ušitý látkový pytlíček. Ke konci měsíce jsme už ve třídě ozdobili stromeček a vyrobili stromeček, který pošleme do soutěže.
Zapsala Mgr. Hana Matějíčková
Říjen 2024
Kam po ZŠ? Výstava středních škol na Střední průmyslové škole Ostrov
V předešlých letech jsme na stejnou akci jezdili s vycházejícími žáky do Sokolova na ISŠTE, letos jsme se však rozhodli pro změnu. Byli jsme zvědaví, jak to vypadá na Střední průmyslové škole Ostrov, a zároveň jsme se chtěli seznámit s nabídkou středních škol v našem kraji. Do Ostrova jsme měli zdarma zajištěný autobus. Ve škole jsme byli vřele přijati. Po krátkém představení školy se naši žáci 8. a 9. ročníků rozešli za body svého zájmu. Dohlížejícím pedagogům bylo mezitím poskytnuto zázemí a drobné sladké občerstvení. O všechny bylo zkrátka báječně postaráno. Tato událost umožnila žákům seznámit se blíže s učebními i maturitními obory 17 středních škol (např. Živnostenská škola Sokolov, Obchodní akademie Karlovy Vary, SŠ stravování a služeb KV…). Mohli si také popovídat s pedagogy i žáky, získat informace, které jim pomohou v rozhodování. Mezi vystavujícími byla i naše škola, která nabízela a prezentovala obory praktická škola dvouletá a provozní služby. V následujícím čtvrtletí nás se získanými informacemi čeká ještě hodně práce. Budeme dělat vše pro to, aby výsledná volba střední školy byla to pravé. Aby žáky jejich budoucí povolání nejen živilo, ale i naplňovalo. Tak nám držte palce, ať se nám to podaří.
Mgr. Lenka Oulovská, kariérová poradkyně
Dizajnpark – Kreativcem v životě
Dokázat se rozhodovat, být nápaditý, umět zorganizovat nejen akce, ale i svůj čas či běžné životní události, chápat věci v souvislostech… To jsou věci, které se hodí každému z nás, o to víc současným vycházejícím žákům v devátém ročníku a jejich nástupcům v ročníku osmém. Možná se budete divit, ale právě kreativita úzce souvisí s budoucí kariérou, s volbou povolání. I s tím, jak jsme v životě úspěšní, jak se nám daří řešit problémové situace. Proto jsme využili nabídky karlovarského dizajniště a účastnil se workshopu zaměřeného na kreativní myšlení. Žáci spolupracovali ve skupinách na třech různých stanovištích. Na stanovišti "Produkce" vymýšleli, pro koho, co, kdy a kde zorganizují. Pro konkrétní personu šili následně událost na míru. Na dalších stanovištích "Produkce a marketing" a "Grafika" dali vymyšleným událostem konkrétní tvář. Všichni si workshop náležitě užili, svědomitě odvedli zadané úkoly, spolupracovali, komunikovali a v přestávkách mezi stanovišti se pobavili v zábavných místnostech, s extravagantními a retro hrami. Ve škole nás čeká ještě prezentace a obhajoba výsledných prací. V listopadu se na stejný program mohou těšit i 6. a 7. ročníky. Na závěr mi nezbývá než vyřídit pochvalu od organizátorů akce za snahu, aktivitu, přístup a chování našich žáků v Dizajnparku.
Mgr. Lenka Oulovská, kariérová poradkyně
Druháci v říjnu
Začátkem měsíce vyrazili druháci s plánkem v ruce plnit úkoly velryby Varyby. Povedlo se jim vybrat krásný slunečný den. Trasa vedla po městě i v lázeňských lesích. Nakonec si v Císařských lázních v infocentru vyzvedli odměnu. Také se zúčastnili výtvarné soutěže s názvem Drak je náš kamarád, kde bylo úkolem vyrobit velkého papírového draka za celý kolektiv třídy. Společně se domlouvali, malovali, stříhali, lepili. Konečný výrobek vystavili na chodbě, vyfotili a poslali do soutěže. Ještě před podzimními prázdninami navštívili v Lidovém domě divadelní představení Průzkumníci v lese Divadla Letadlo. Představení se všem moc líbilo. V divadle se hezky chovali a někteří si i v představení zahráli. A teď už se těší na volné dny.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Den pro školu ve Vančurovce
Ve středu 2. října 2024 jsme u nás ve škole přivítali paní Petru Mikolášovou, manažerku týmu z České spořitelny, s kolegyní. Jejich návštěva byla realizována v rámci hodin Informatiky díky projektu Nadace České spořitelny "Den pro školu". Pro žáky 2. stupně připravily dámy interaktivní workshop a poutavou formou žáky seznámily s nástrahami kyberprostoru. Po celou dobu programu se žáci seznamovali s konkrétními příklady z praxe, diskutovali a měli také možnost zúčastnit se soutěžního kvízu.Naše škola se do projektu zapojila po několikáté a další návštěvu již plánujeme!
Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Nové Hamry (říjen)
11. 9. 2024 jsme se IV.A jeli na školandu do Nových Hamrů. Byly jsme tam tři dny.
První den jsme šli po obědě ven do lesa stavět domečky z klacků. Před večeří jsme šli do bazénu, tam jsme si hráli, plavali, házeli míčkem. Po večeři jsme ve společenské místnosti hráli hry.
Druhý den jsme se sešli ve společenské místnosti a šli jsme na snídani. Po snídani jsme měli chvilku klid. Pak jsme šli do společenské místnosti a přišla tam jedna paní, se kterou jsme vyráběli různé ozdoby, řetízky atd. Vše to bylo ze dřeva a pracovali jsme s tavící pistolí. Potom jsme šli na hřiště a na oběd. Hodinu jsme měli odpolední klid. Po poledním klidu jsme šli na rozhlednu Pajndl a šli jsme asi hodinu. Cestou jsme viděli kozy, ovce a krávy. Když jsme přišli do hotelu, připravili jsme si plavky. Do bazénu jsme šli až chvíli po večeři.
Třetí a poslední den v Nových Hamrech jsme se po snídali sbalili a připravili tašky k odjezdu. Pak jsme šli do společenské místnosti a hráli jsme kvíz a pracovali v pracovních listech. Potom jsme se rozdělili do dvojic a hledali indicie, abychom našli poklad. Když jsme ho našli, tak jsme si ho všichni rozdělili. V tom pokladu byli bonbony, gumy, pera a sešity.
Moc se mi tam líbilo, chtěla bych tam jet znovu. Děkuji paní učitelce Aničce Hnátkové, Andrejce Zmijové, Helence Šlemrové a Ivetce Holuškové za to, že nás tam vzali.
Michelle Machová, V.A
Čtvrťáci s páťáky opět vyráží
Tři sekery
Ve čtvrtek jsme byli v Chebu. Konalo se to 5. září.
Bylo to v přírodní zahradě skoro u lesa. Bavili jsme se o bobrovi a vydře a provázela nás tam paní lektorka. Ta říkala, že se tráva nesmí moc sekat. A dala nám ochutnat různé věci.
Moc se mi tam líbilo a jela bych tam znovu. Určitě bych to doporučila. Byl to super nápad, moc chci poděkovat paním učitelkám.
Dara Braunová, V.A
Bobr
Ve čtvrtek 5. září jsme byli se čtvrtou třídou v obci Tři sekery.
Učili jsme se o bobrech, vydrách, rostlinách a zahradě. Prohlíželi jsme si je a byli jsme se podívat v muzeu zvířat na jejich zahradě. Viděli jsme tam největší šišku na světě, lebky ptáků, pírka, vajíčka, vycpané ptáky.
Moc se nám to líbilo.
Filip Fýsko, V.A
Výlet byl, jak vyplývá z článků žáků, do obce Tři sekery na program "U nás doma", kde na nás čekala paní lektorka, která nás odvedla k sobě domů. Provázela nás svou zahradou a vysvětlovala nám význam přírodní zahrady, který spočíval hlavně v tom, že zahrada by se měla sekat minimálně, protože je důležitá pro hmyz. Ukázala nám různá zákoutí, stavby svých dětí, ukázala nám a vysvětlila rozdíl v budkách pro ptáčky, dala ochutnat jedlé kytky. Poté jsme si sedli a vyprávěla nám o bobrech a vydrách, ukazovala jejich bydlení, mluvila o jejich potravě a musím říct, že žáci se pěkně zapojovali. Dokonce dostali mrkev a vyzkoušeli si, jaké je to být bobrem a hlodat "kmen". Také jsme navštívili muzeum, kde se nacházelo mnoho pokladů, jak popisoval Filip ve článku. Po svačině se mohli žáci vyřádit na skluzavkách, houpačkách apod. a pak jsme šli na procházku k rybníku, kde nám ukázala bobří hrad, místa, kde se bobři pohybují, jejich "klouzačky". Žáci hledali stopy po bobrech, okousané kmeny. Ty ale musí mít zuby!
Výlet se podařil, počasí nám přálo a žákům se líbilo. Co víc si přát?
Mgr. Anna Hnátková, DiS.
Září 2024
Druháci v září
První školní den se žáci, rodiče a pedagogové sešli na školní zahradě. Všechny přivítala paní ředitelka i paní zástupkyně. Potom odešli druháci i s rodiči do své třídy. Na lavici už měli nové sešity a malý dáreček. Povídali si a fotili se. První týden si vyprávěli o prázdninách a pomalu si zvykali na školní režim. Celý měsíc opakovali učivo z první třídy, a protože bylo hezké počasí, chodili hodně na výlety. Zvládli vycházku na koupaliště Rolava, na ekofarmu Kozodoj. Sportovali na dětském hřišti a ke konci měsíce podnikli dlouhý výšlap do lesa.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Do nového školního roku s VIVIDBOOKS!
Naše škola se rozhodla udělat krok kupředu ve výuce matematiky, fyziky, chemie a přírodovědy a zakoupila licenci k moderním učebnicím Vividbooks, které přinášejí do výuky interaktivní a inovativní přístup. Učebnice obsahují živé animace a interaktivní cvičení, která pomáhají učit se zábavně a efektivně. Například je možné si prohlédnout detailní model buňky a seznámit se s jejími jednotlivými částmi. Součástí učebnic jsou také testy a kvízy, díky kterým si mohou žáci průběžně ověřovat své znalosti. Velkou výhodou Vividbooks je také možnost je použít kdykoli a kdekoli. Stačí mít tablet nebo počítač a každý žák má možnost pracovat vlastním tempem a vracet se k obtížnějším tématům dle potřeby. Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Červen 2024
Červen u čtvrťáků (červen)
Když jsme si splnili všechny povinnosti a mohli se oddávat už jen zábavě, vyrazili jsme do Becherovy vily na interaktivní výstavu Pavla Rajndla, která jako vždy nezklamala. Nejdříve jsme se přivítali s paní lektorkou, která nám řekla, co nás čeká a pustili jsme se se do práce. Během prohlížení obrazů zároveň žáci vypracovávali pracovní list a po svačině začali kreslit technikou, kterou viděli. Některé obrázky se velmi povedli, žáci prokázali bohatou fantazii.
Ještě týž týden jsme navštívili Krajskou knihovnu, kde se nám opět věnovala paní knihovnice. Tentokrát si žáci vybrali knihu, která je zaujala a společně pak nacházeli společné či rozdílné znaky. Když skončili práci, měli chvilku pro sebe a mohli si číst či hrát hry dle svého uvážení. Nakonec stihli na chvíli i navštívit hřiště, které je hned u knihovny.
Další, již poslední, týden nás čekala lasergame. Někteří byli poprvé, takže to pro ně byla nová zkušenost. Po vysvětlení pravidel a používání pomůcek jsme se vrhli do hry. Nejdříve jako jednotlivci a pak v týmech. Hry jsme si všichni moc užili. Pak jsme šli přes areál Rolavu, kde se žáci ještě "vyřádili".
Hned druhý den jsme šli na vycházku z Kolové do Hůrek. Paní učitelka Helenka pro nás připravila úkoly, které jsem cestou plnili. Vycházka se také moc povedla.
Následující den jsme vařili. Opět jsme byli rozděleni do skupin a postupně jsme se vystřídali. Dělaly se takové dobroty jako palačinky, šneci, vafle. Svá umění jsme vzájemně zhodnotili, a hlavně si moc pochutnali. Mňam!
Poslední den před vysvědčením jsme opékali vuřty na školní zahradě a hráli hry. V hlavě už jsme měli prázdniny, ale byli jsme rádi, že ještě můžeme být chvíli spolu a užít si poslední den.
V pátek jsme rozdali vysvědčení, zhodnotili jsme naši práci za pololetí a poučeni, jak se máme o prázdninách chovat, jsme se rozutekli vstříc novým zážitkům.
Pěkné prázdniny!!!!
Mgr. Anna Hnátková, DiS.
Prvňáci v červnu (červen)
Poslední měsíc ve škole se prvňáci měli fajn. I když se stále učili, podnikali hodně výletů a vycházek, aby využili hezké počasí. Při jedné turistické vycházce na celé dopoledne ušli skoro šest kilometrů. Dalekohledem si prohlédli okolí ve Staré Roli. Jedno dopoledne strávili v areálu Rolava. Vyrobili hezký obrázek jako dárek ke Dni otců. Poslední školní den přišli do školy i s maminkami. Poslechli si hezké rozloučení devátých ročníků na zahradě. Ve třidě dostali vysvědčení i pochvalu, knihu na památku, fotku celé třídy, sladkosti a drobné dárečky. Paní učitelka i paní asistentka dostaly hezké květiny i dárky. Všichni se společně vyfotili, rozloučili se a popřáli si hezké prázdniny. Hezké prázdniny přejí i vám.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Exkurze do firmy Wieland elektric s.r.o v Sokolově – 7. a 8. ročníky VAN, SVA (červen)
Ve čtvrtek 20.6. 2024 jsme se díky spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje mohli zúčastnit exkurze ve firmě Wieland s.r.o. v Sokolově. Odvoz jsme měli zajištěný přímo od školy zdarma. Ve firmě se nás ujalo několik zaměstnanců, kteří nám firmu představili a provedli nás jejím provozem. Všichni se k nám chovali velmi mile, ochotně, vstřícně a trpělivě. Zjistili jsme, že je firma dodavatelem pro stavební, bezpečnostní a automatizační techniku a lídrem v oblasti decentralizované a zásuvné elektroinstalace. Dílny byly systematicky uzpůsobené a čisté. Nebylo slyšet žádný výrazný hluk. Překvapilo nás, kolik žen bylo součástí výrobního provozu. Ocenili jsme benefity, jež firma nabízí svým zaměstnancům – týden dovolené + další 2 dny volna navíc, stravenky, narozeninové prémie, možnost masáží atp. Noví zaměstnanci dostávají šanci na práci i bez vyučení, každý šikovný člověk, který chce pracovat, tu dostane v případě volného místa možnost profesního růstu. Dokonce tu v létě zaměstnávají od 15 let i brigádníky. Na konci exkurze na nás čekali krásné dárečky s firemním logem (pastelky, zvýrazňovače, žetony, štítky, zrcátka ...) a drobné občerstvení.
Mgr. Lenka Oulovská, kariérová poradkyně
Soutěž " Kaple a kostely Jáchymova" (červen)
V měsíci červnu se třída S5 zúčastnila výtvarné soutěže s názvem " Kaple a kostely Jáchymova".
Celá třída společnými silami vytvořila velký lepený kostel sv. Jáchyma, za který získala cenu Informačního centra. Členové centra byli tak nadšení tímto výtvorem, že se rozhodli dát třídě S5 cenu speciální a osobně ji předat žákům přímo ve třídě. Oceněním se tak stal velký šlehačkový dort a také diplom, který již pyšně visí na zdech třídy S5.
Třída S5 vytvořila také lepený a malovaný obraz Šlikovy věže v Jáchymově, který získal své čestné místo v jáchymovském Infocentru. Jsme moc pyšní na naše žáky a přejeme jim mnoho dalších takovýchto úspěchů.
Autor: Zuzana Štenglová
Výlet třídy S5 do botanické zahrady (červen)
Dne 13. 6. 24 se třída S5 vydala vlakem na krásný výlet do botanické zahrady v Bečově. Prostředí a atmosféra této zahrady nás všechny natolik uchvátila, že se tam rozhodně plánujeme zase příští rok vrátit. Viděli jsme nejen rozmanité druhy květů, keřů a stromů, ale užili jsme si i nádherný výhled do bečovských lesů a blízkého okolí. Posvačili jsme u rybníčku, kde na nás prosebně vykukovali obrovští kapři, kteří se modlili za odhozený kousek rohlíku. :-) Prohlédli jsme si králíčky, které tam chovají, zakopali si míčem na místním hřišti, prolezli nádherné dřevěné prolézačky a pak už jsme se věnovali jen okolní přírodě a jejímu kouzlu. Společně jsme pak poobědvali v příjemné restauraci U pošty. Byl to nádherný zážitek a především relax pro nás všechny a doufáme, že se tam budeme moci zase za rok vrátit a odměnit se tak za práci ve školním roce.
Autor článku: Lucie Rácová
Natáčíme animovaný film ve "Výměníku" (červen)
V pondělí 17. června vyrazili žáci devátého ročníku do kulturního a kreativního centra Výměník v centru Karlových Varů. Navázali tak na workshop designového myšlení, který proběhl v květnu u nás ve škole, na němž si připravili podklady pro natáčení animovaného filmu s tématikou kyberbezpečnosti. Žáci pracovali v menších skupinách a zpracovávali téma bezpečného pohybu seniorů v kyberprostoru. Dotkli se tématu seznamování přes internet, podvodných plateb, ale také ilegálního stahování obsahu. O přestávkách měli žáci možnost prohlédnout si právě probíhající interaktivní výstavu "Továrna na utopii", která je inspirována literárním dílem Karla Čapka. Velice děkujeme lektorkám za přístup a v neposlední řadě za podporu z projektu MAP Karlovarsko IV. Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Prvňáci v květnu (červen)
V měsíci květnu namalovali maminkám k svátku pěknou barevnou kytičku. Celý měsíc se ještě pilně učili. Podívejte se na fotky, jak v matematice počítají peníze. V českém jazyce se učí nová písmena a už hezky čtou. Hodně se věnují logopedii, jemné motorice a uvolňování ruky. Na fotce je, jak foukají do balónků a skládají obrázek z malých špuntíků. Také hodně sportovali v tělocvičně i na hřišti při sportovním dnu. Plnili totiž Olympijský diplom. Užili si i výlety. Navštívili Školní statek a krajské středisko ekologické výchovy v Chebu. Seznámili s bylinkami a vyrobili si voňavou levandulovou sůl. Prohlédli si zvířátka. Prase a kozy se vydali z ohrady až k nim. Další výlet byl do Slavkovského lesa a na Kladskou. Viděli Úpolínovou louku, Tři křížky a prameny Rudolfův a Giselin. Potom navštívili Dům přírody na Kladské a prošli kousek stezky. Poslední výlet v květnu absolvovali pěšky. Došli na Kozodoj ve Staré Roli, kde viděli krásnou přírodu a zvířátka.
Zapsala Mgr. Hana Matějíčková
Květen 2024
Ekocentrum Cheb (květen)
Tak jako každý rok, tak i letos jsme se vypravili do ekologického centra v Chebu. Tentokrát to byla výprava "Život pod nohama". Mohli bychom to nazvat vtipně "co nevíme o žížalách". Žáci si mohli pomocí badatelských metod sami vyzkoušet analýzu půdy a půdního profilu. Zjistili, co je to humus a k čemu slouží a také co v něm žije. Přes lupu si mohli prohlédnout živočichy žijící v půdě. Nejzajímavější však byly informace o žížalách. Žáci pracovali ve skupinách, každá dostala svou žížalu a bádání začalo. Věděli jste například, že žížaly jsou slyšet? Nebo že cítí svým tělem, když se půda otřásá či hýbe? Další zajímavostí bylo, že žížala na zimu zaleze pod zem až 8m a pak opět musí vylézt zpět 8m nahoru. A nakonec jsme si prohlédli žížalí kompostér, ze kterého vytéká tzv. žížalí čaj. Na konci exkurze si každý naplnil svůj květináč hlínou a zasel semínka. Teď už jen budeme čekat, co vyroste.
zapsala: Martina Šárová
Palačinky (květen)
Tak jsme se zase jednou se sedmáky rozhodli, že si v rámci pracovní výchovy uvaříme. Tentokrát padla volba na palačinky. Všichni je mají rádi, těsto je celkem jednoduché. V kuchyňce jsme si zopakovali poučení o bezpečnosti a poté připravili vše potřebné. Jednak tedy suroviny, ale i mísu, ruční šlehač na smíchání těsta, naběračku a pánev. Nejprve jsme postupně smíchali jednotlivé suroviny, aby nám vzniklo těsto požadované konzistence. Následně jsme rozpálili pánev a lehce jí vymazali olejem. Pak už konečně přišlo na řadu pečení palačinek. Každý si upekl tu svou. Pro některé to byla premiéra nejen s palačinkami. Po upečení přišlo to nejdůležitější, přendat palačinku na talíř a namazat si jí dle chuti. K dispozici byla marmeláda, nutella a jiné oříškové krémy, kakao na posyp. Dokonce i někteří učitelé měli možnost ochutnat. Na závěr jsme po sobě samozřejmě vše umyli, utřeli a uklidili. Báječně jsme si pochutnali a už se těšíme na další vaření.
Tereza Kalánová Ptáčková
SPLNĚNÝ SEN (květen)
Chtěla bych touto cestou moc poděkovat Mgr. Darině Mondočkové z Generálního ředitelství Českých drah, z oddělení rozvoje, náboru a spolupráce se školami za úžasnou podporu Pavla Kerekaniče z IX. C. Pavel má od dětství velkou zálibu v železnici. O vlacích umí vyprávět spoustu zajímavostí, na chodbě školy visí jeho nádherné a precizně vypracované obrázky různých lokomotiv. Má jich neuvěřitelně mnoho. Jedna je hezčí než druhá. Byla by obrovská škoda, aby byly pouze vystaveny na nástěnce ve škole. Tak vznikl nápad oslovit České dráhy a jeho vláčky tam poslat. Obrázky se moc líbily a Mgr. Mondočková navrhla publikovat je prostřednictvím IG ČD pro školy. Dále navrhla, že domluví s redakcí časopisu Železničář jejich otištění. Pavlovi zařídila exkurzi ve středisku údržby v Chebu, kam se 9. května Pavel s maminkou vydal. Přijel nadšený. Provozem ho provázel a nadstandardně se chlapci věnoval pan Viktor Mag. Pavel byl více než dvě hodiny ve světě vláčků, které miluje od dětství. Kromě toho obdržel balík, kde byla spousta dárků – katalog kolejových vozidel ČD, USB disk v podobě lokomotivy Vectron, mnoho ČD drobností, a také voucher v hodnotě 500 Kč na jízdné vlakem, aby si mohl udělat nějaký krásný vláčkový výlet. Pavel letos ukončí základní školu a my všichni moc mu přejeme, aby se mu dařilo a splnil se mu jeho sen pracovat na železnici.
Blanka Pečená
Učíme se navzájem (květen)
Ve pondělí 29. dubna se v naší počítačové učebně konal workshop pro žáky 6. ročníků základní školy, který pro ně připravil nadaný žák z prvního ročníku střední školy – oboru Provozní služby. Účastníci si prakticky vyzkoušeli různé zkratkové klávesy, podívali se na zajímavé webové stránky a vzájemně si vyměňovali zkušenosti.
Všichni žáci si tuto akci velmi užili a doufáme, že nebyla poslední a v průběhu června navážeme dalším setkáním!
Zapsala: Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Prvňáci v dubnu (květen)
Měsíc duben začali prvňáci úklidem cesty od školy k nádraží ve Staré Roli, když se zapojili do akce: Ukliďme Česko. Navštívili Lidový dům a užili si představení Divadla Letadlo s názvem Do vesmíru. Stali se z nich vesmírní cestovatelé. Prohlédli si měsíc i slunce a jednoho spolužáka i s paní učitelkou spolkla černá díra. Tento měsíc se učili v prvouce o jaru a domácích zvířatech. Rozdělili se na skupiny a učili se pojmenovat mláďata. Byla to dřina, jak to vše nasypat do hlavy. Zvířata a jarní strom si i namalovali. Při akci Ekohrádky se střídali na stanovištích ve třídách a plnili úkoly na téma ptáci. Poslední den v dubnu si odnesli domů slovní hodnocení.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Duben 2024
Čtvrťáci píší články (duben)
Na hodině českého jazyka dostali čtvrťáci za úkol napsat článek o knihovně, popřípadě o okresním kole Olympijského diplomu. Pomocí osnov, kterou dostali, se některým dvojicím podařilo napsat slušné články.
Vybrali jsme jeden o knihovně a o Olympijském diplomu. Tady jsou.
Mgr. Anna Hnátková, DiS.
Divadlo v krajské knihovně
26. března jsme byli v Krajské knihovně v Karlových Varech s 5. ročníkem. Byli jsme na divadle. Divadlo bylo o nebezpečí, která nás mohou potkat na internetu. Po skončení divadla jsme šli na hřiště.
Divadlo se nám moc líbilo a ve škole jsme si o tom ještě povídali.
Jiří Vojtěch Bažo a Filip Fýsko
Olympijská soutěž
29. února jsme byli v Hale míčových sportů v Karlových Varech. Jeli jsme tam s některými žáky naší školy. Probíhalo tam okresní kolo Olympijského diplomu. Soutěžili jsme v těchto disciplínách – skákání přes švihadlo, sedy-lehy, hod medicinbalem dozadu, trojskok. Akce se nám líbila a šli bychom zase znova.
Linda Vondráčková a Jiří Weigend
Hrajeme si – tvoříme (duben)
Pracovní výchova není jen práce na zahradě či v dílně. To jsme si se sedmáky vyzkoušeli. Na hodinu jsme si vzali dřevěnou stavebnici, kterou máme ve škole k dispozici. Stavebnice kromě kostek obsahuje také různé šroubky a matice, podložky atd. Žáci dostali za úkol sestavit cokoli, co bude pojízdné. Nebylo nutné, aby se jednalo o vozidlo. Začátky byly poněkud rozpačité, ale nakonec se do toho všichni pustili s velkou chutí. Plán měli pouze v hlavě, a tak nechali pracovat svou fantazii. Přidávali další šroubky, matky, kolečka, kostky, až vznikly naprosto úžasné výtvory. Někteří stihli dokonce více výrobků. Práce všechny nakonec úplně pohltila, takže se k ní určitě zase někdy vrátíme.
Tereza Kalánová Ptáčková
Prvňáci v březnu (duben)
V měsíci březnu se prvňáci připravovali na Velikonoce. Rádi vyrábějí. Výrobky na svátky je těšily dvojnásobně. Nejdříve si zaseli osení a poté pozorovali, jak rychle roste. Do osení vyrobili zápich zajíčka z barevného papíru. Prstovými barvami zdobili slepičku a kuřátka, aby je vystavili na nástěnce na chodbě. Když osení vyrostlo, vznikla krásná velikonoční dekorace, kterou si odnesli domů. Kromě vyrábění výrobků se samozřejmě i učili, pracovali na notebooku, doplňovali správně tvary do mřížky a programovali Blue-Bot.
Zapsala Mgr. Hana Matějíčková
Návštěva ČNB (duben)
21.3. jsme se žáky naší školy měli možnost navštívit ČNB v Praze. Vydali jsme se tedy autobusem do našeho hlavního města, následně jsme se z autobusového nádraží Florenc metrem přesunuli na Václavské náměstí a zbytek cesty došli pěšky k ČNB. Cílem akce bylo seznámit žáky naučně zábavnou formou s historií a vývojem platidel nejen u nás, ale i ve světě. Dalším důležitým cílem bylo rozvíjet vztah žáků k české měně. V trezoru České národní banky jsme měli možnost si prohlédnout, jak se platilo dříve, ještě v dobách směnného obchodu. V exotických zemích to například byla kamenná kola, náhrdelníky a náramky z mušlí apod. Tento způsob placení trval až do starověku. Poté se pozvolna vytrácel, až objevily první kovové mince všelijakých tvarů a z různých materiálů. Bankovky jako takové se v našich zemích objevily až za vlády Marie Terezie, která zavedla tzv. bankocetle. V novodobé historii však bankovky i mince měnily své složení i vzhled v souvislosti s vládnoucím panovníkem, později s vládnoucí stranou. Postupně na bankovkách přibývaly i ochranné prvky, aby nebylo snadné je padělat. Žáci si tuto exkurzi užili, dozvěděli se mnoho nového a byli rádi za tuto ojedinělou možnost návštěvy trezoru. Je třeba říci, že někteří z nich byli v Praze poprvé. Jízda metrem byla pro některé neuvěřitelným zážitkem. Jistě rádi Prahu navštívíme znovu.
Tereza Kalánová Ptáčková
Březen 2024
Jak prožít obraz? (březen)
Jak prožít obraz? Otázka asi zní trochu prapodivně, ale jde to. My jsme se o tom se sedmáky přesvědčili na hodině výtvarné výchovy. Zrovna jsme se věnovali surrealismu a jeho významným představitelem je Salvator Dalí. Právě jeho obraz "Pokušení sv. Antonína" jsme měli možnost prožít a pořádně prozkoumat. Jediné, co k tomu potřebujete jsou brýle s virtuální realitou. Pomocí těchto brýlí jsme se postupně všichni ocitli v obraze a měli jsme tak úžasnou příležitost objevovat ho velmi zblízka a prohlédnout všechna zákoutí. Nebylo to nic pro slabé povahy, jelikož v několika okamžicích jsme se ocitli velmi, opravdu velmi vysoko. Naštěstí nikdo z nás netrpí závratí ani strachem z výšek, takže jsme si všichni zažili celý obraz od začátku do konce. Byl to nevšední a krásný pocit. Jistě si ho rádi někdy zopakujeme. Moc děkujeme paní učitelce Jennie Kaasové, že nám to umožnila.
Tereza Kalánová Ptáčková
Prvňáci v únoru (březen)
Prvňáci v únoru
V měsíci únoru měli prvňáci kromě učení hodně zážitků. Hned první den přijeli na naši školu žáci ze Svahovky, aby zahráli a zazpívali. Užili si bruslení na ledě v KV Aréně. Cvičili i v tělocvičně. Moc se jim líbilo promítání filmu o planetách na nafukovací kopuli. Povídali si o masopustu a vyráběli masky a šašky a různé jiné výrobky. Pracovali ve skupině, opakovali si učivo skládáním různých kartiček a i pomocí karet. Hodně je bavilo procvičování učiva programováním Blue Bot.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Únor 2024
Koncert ze "Svahovky" (únor)
Ve čtvrtek 1.2.2024 se s námi přijeli podělit o svůj výjimečný talent žáci ze školy Svahová. Konkrétně nám předvedli zpěv a hru na kytaru. Pan učitel chlapce doprovázel hraním na housle, které celý zážitek ještě podtrhly. Opravdu krásné vystoupení složené z písniček jak v českém, tak v romském jazyce. Celá naše škola bylo ohromena jejich výkonem. Žáci i pedagogové se postupně přidávali, rytmizovali a kdo texty znal s radostí i zpíval. Nádherné zpříjemnění dne a odměna za pololetní vysvědčení, které se předávalo předchozího dne. Dokonce toto vystoupení motivovalo několik našich žáku k tomu, aby začali chodit na zpěv či hru na kytaru. Doufáme, že jim časem tento koncert budeme moci oplatit a zanechat v nich tak příjemné pocity, jaké jsme měli po jejich návštěvě my.
Zpracovala: Tereza Sapoušková
Sáňkujeme (únor)
Zima nám v letošním roce se sněhovou nadílkou moc nepřeje. Většina dní zatím vypadla spíš jako jarní či podzimní. Když tedy napadl sníh, museli jsme to využít. Na tělocvik jsme vyrazili alespoň na školní zahradu a nasávali úžasnou zimní atmosféru. Slunce a sníh, co víc si přát. Sice tu nemáme žádný kopec, přesto sedmáci sáňkovali. Jak je to možné? Úplně jednoduše, vzájemně se na saních vozili, tahali. Nejen, že u toho sportovali, jelikož běhali, ale hlavně se báječně bavili. Samozřejmě došlo i klasiku – koulování. Byla to vážně legrace, moc jsme si to užili. Někteří se dokonce rozhodli, že odklidí ušlapaný sníh ze dvorku, aby se zde někdo nezranil. Spojili jsme tedy příjemné s užitečným. Snad nám zima ještě letos nějaký sníh dopřeje, abychom si mohli zadovádět.
Tereza Kalánová Ptáčková
Prvňáci v lednu (leden)
Vyrábění v měsíci lednu jsme věnovali zimní výzdobě. Vyrobili jsme sněhuláky v různých podobách. Stříhali jsme a lepili. Kromě vyrábění jsme se také pilně učili. Naučili jsme se další písmena a čteme krátké věty. Umíme už jednoduché věty také napsat. Psali jsme písmena a slova na počítači. V matematice dokončujeme počítání do 9. Počítali jsme s penězi a řešili zábavné úlohy na počítači. Některé činnosti ve třídě jsme vyfotili. Poslední den v lednu jsme dostali vysvědčení a těšíme se, že si užijeme prázdniny.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Popis spolužáka (leden)
Žáci 4. ročníku měli za úkol popsat spolužáka. Když svůj popis ve výuce prezentovali, neprozrazovali nám jméno a my jsme poté hádali, koho popisovali. Pokud zvládli popsat spolužáka dobře, lehce jsme uhodli, o koho jde.
Zde je jedna ukázka od žákyně.
Mgr. Anna Hnátková, DiS.
Můj nejmilejší spolužák
S Honzíkem Císařem se kamarádíme od přípravné třídy. Je mladší než já, 11. narozeniny oslaví v dubnu.
Je to moc milý kluk, o hlavu vyšší než já, štíhlé postavy, s velkýma hnědýma očima. Vlasy nosí nakrátko a je vždy upravený. Jeho nos není moc výrazný a pusu má většinou od ucha k uchu.
Je to veselý kluk, který má rád dobré jídlo stejně jako já.
Dara Braunová
A je tu vánoční besídka! (leden)
Tak jsme se dočkali. Celý týden jsme byli jako na trní, zvědaví, neklidní a nedočkaví. Pátek je skvělý nejen tím, že je to pátek, ale dnes je umocněný vánoční atmosférou. Těšili jsme se na dárečky, dobrůtky a povídání si u stromečku. Moc bychom si přáli, aby všichni byli šťastní a zdraví, aby byl všude klid a každý prožil vánoční čas v přítomnosti svých blízkých. Bohužel letošní předvánoční čas přinesl i spoustu bolesti a smutku a tak pošleme tichou vzpomínku těm, kterých se to dotýká a přejme si, aby se nic podobného neopakovalo a vše bylo již jen v klidu a míru.
Krásné Vánoce.
zapsala: Martina Šárová
Projekt našich žáků na mezinárodní konferenci v Řecku (leden)
Naši loňští deváťáci dosáhli se svým projektem vynikajícího úspěchu. V rámci hodin Informatiky pracovali s využitím digitálních technologií na projektu deskové hry, kterou nazvali "Cesta do Středozemě".
Výsledek jejich snahy byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších v rámci celé České republiky. Získali jsme tak možnost projekt prezentovat na mezinárodní konferenci na University of Thesally v řeckém městě Larissa. Vedle projektů z Německa, Itálie a Řecka se ten náš rozhodně neztratil a byl velmi pozitivně hodnocen.
Žáci si v rámci této projektové výuky vyzkoušeli na vlastní kůži tzv. "agilní metodologii", tedy přístup, kdy převzali za celý proces zodpovědnost, pracovali v týmech, rozvíjeli své komunikační a pravidelně si vzájemně poskytovali zpětnou vazbu. Náhled výsledné hry si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.
Za podporu účasti na mezinárodní konferenci děkujeme agentuře EPMA (www.epma.cz)!
Mgr. Soňa Vrátná, M.A.
Pizzu máme rádi (leden)
V rámci hodin pracovní výchovy máme v plánu i vaření, proto jsme se na to s dětmi vrhli. Nejprve jsme se ale museli dohodnout, co vlastně budeme kuchtit. V úvahu přicházely palačinky nebo pizza, ta nakonec vyhrála v demokratickém hlasování. Nakoupili jsme tedy vše potřebné a šlo se na věc. Na začátku jsme si ujasnili postup, co vše a v jakém pořadí je třeba udělat, pak už jsme se přesunuli do kuchyňky a pustili se do toho. Někdo válel těsto, jiný strouhal sýr atd. Vyválené těsto jsme přendali na plech, pomazali kečupem, dali různé druhy salámů, nastrouhaný sýr a kukuřici a následně vše do trouby. Po upečení jsme jednotlivé pizzy nechali vychladnout, nakrájeli na kousky a pak už nezbývalo nic jiného než se pustit do jídla. Něco jsme samozřejmě dali i do sborovny na ochutnání. Podle výrazů ve tváři se nám pizzy povedli, což nás moc těší. Úplně na závěr jsme po sobě umyli nádobí a vše uklidili do skříněk. Palačinky jsme si slíbili, že uděláme příště, aby byli všichni spokojeni. :-)
Tereza Kalánová Ptáčková