Novinky


Červen 2024


Prvňáci v květnu (červen)

V měsíci květnu namalovali maminkám k svátku pěknou barevnou kytičku. Celý měsíc se ještě pilně učili. Podívejte se na fotky, jak v matematice počítají peníze. V českém jazyce se učí nová písmena a už hezky čtou. Hodně se věnují logopedii, jemné motorice a uvolňování ruky. Na fotce je, jak foukají do balónků a skládají obrázek z malých špuntíků. Také hodně sportovali v tělocvičně i na hřišti při sportovním dnu. Plnili totiž Olympijský diplom. Užili si i výlety. Navštívili Školní statek a krajské středisko ekologické výchovy v Chebu. Seznámili s bylinkami a vyrobili si voňavou levandulovou sůl. Prohlédli si zvířátka. Prase a kozy se vydali z ohrady až k nim. Další výlet byl do Slavkovského lesa a na Kladskou. Viděli Úpolínovou louku, Tři křížky a prameny Rudolfův a Giselin. Potom navštívili Dům přírody na Kladské a prošli kousek stezky. Poslední výlet v květnu absolvovali pěšky. Došli na Kozodoj ve Staré Roli, kde viděli krásnou přírodu a zvířátka.

Zapsala Mgr. Hana Matějíčková


Květen 2024


Ekocentrum Cheb (květen)

Tak jako každý rok, tak i letos jsme se vypravili do ekologického centra v Chebu. Tentokrát to byla výprava "Život pod nohama". Mohli bychom to nazvat vtipně "co nevíme o žížalách". Žáci si mohli pomocí badatelských metod sami vyzkoušet analýzu půdy a půdního profilu. Zjistili, co je to humus a k čemu slouží a také co v něm žije. Přes lupu si mohli prohlédnout živočichy žijící v půdě. Nejzajímavější však byly informace o žížalách. Žáci pracovali ve skupinách, každá dostala svou žížalu a bádání začalo. Věděli jste například, že žížaly jsou slyšet? Nebo že cítí svým tělem, když se půda otřásá či hýbe? Další zajímavostí bylo, že žížala na zimu zaleze pod zem až 8m a pak opět musí vylézt zpět 8m nahoru. A nakonec jsme si prohlédli žížalí kompostér, ze kterého vytéká tzv. žížalí čaj. Na konci exkurze si každý naplnil svůj květináč hlínou a zasel semínka. Teď už jen budeme čekat, co vyroste.

zapsala: Martina Šárová


Palačinky (květen)

Tak jsme se zase jednou se sedmáky rozhodli, že si v rámci pracovní výchovy uvaříme. Tentokrát padla volba na palačinky. Všichni je mají rádi, těsto je celkem jednoduché. V kuchyňce jsme si zopakovali poučení o bezpečnosti a poté připravili vše potřebné. Jednak tedy suroviny, ale i mísu, ruční šlehač na smíchání těsta, naběračku a pánev. Nejprve jsme postupně smíchali jednotlivé suroviny, aby nám vzniklo těsto požadované konzistence. Následně jsme rozpálili pánev a lehce jí vymazali olejem. Pak už konečně přišlo na řadu pečení palačinek. Každý si upekl tu svou. Pro některé to byla premiéra nejen s palačinkami. Po upečení přišlo to nejdůležitější, přendat palačinku na talíř a namazat si jí dle chuti. K dispozici byla marmeláda, nutella a jiné oříškové krémy, kakao na posyp. Dokonce i někteří učitelé měli možnost ochutnat. Na závěr jsme po sobě samozřejmě vše umyli, utřeli a uklidili. Báječně jsme si pochutnali a už se těšíme na další vaření.

Tereza Kalánová Ptáčková


SPLNĚNÝ SEN (květen)

Chtěla bych touto cestou moc poděkovat Mgr. Darině Mondočkové z Generálního ředitelství Českých drah, z oddělení rozvoje, náboru a spolupráce se školami za úžasnou podporu Pavla Kerekaniče z IX. C. Pavel má od dětství velkou zálibu v železnici. O vlacích umí vyprávět spoustu zajímavostí, na chodbě školy visí jeho nádherné a precizně vypracované obrázky různých lokomotiv. Má jich neuvěřitelně mnoho. Jedna je hezčí než druhá. Byla by obrovská škoda, aby byly pouze vystaveny na nástěnce ve škole. Tak vznikl nápad oslovit České dráhy a jeho vláčky tam poslat. Obrázky se moc líbily a Mgr. Mondočková navrhla publikovat je prostřednictvím IG ČD pro školy. Dále navrhla, že domluví s redakcí časopisu Železničář jejich otištění. Pavlovi zařídila exkurzi ve středisku údržby v Chebu, kam se 9. května Pavel s maminkou vydal. Přijel nadšený. Provozem ho provázel a nadstandardně se chlapci věnoval pan Viktor Mag. Pavel byl více než dvě hodiny ve světě vláčků, které miluje od dětství. Kromě toho obdržel balík, kde byla spousta dárků – katalog kolejových vozidel ČD, USB disk v podobě lokomotivy Vectron, mnoho ČD drobností, a také voucher v hodnotě 500 Kč na jízdné vlakem, aby si mohl udělat nějaký krásný vláčkový výlet. Pavel letos ukončí základní školu a my všichni moc mu přejeme, aby se mu dařilo a splnil se mu jeho sen pracovat na železnici.

Blanka Pečená 


Učíme se navzájem (květen)

Ve pondělí 29. dubna se v naší počítačové učebně konal workshop pro žáky 6. ročníků základní školy, který pro ně připravil nadaný žák z prvního ročníku střední školy – oboru Provozní služby. Účastníci si prakticky vyzkoušeli různé zkratkové klávesy, podívali se na zajímavé webové stránky a vzájemně si vyměňovali zkušenosti.

Všichni žáci si tuto akci velmi užili a doufáme, že nebyla poslední a v průběhu června navážeme dalším setkáním!

Zapsala: Mgr. Soňa Vrátná, M.A. 


Prvňáci v dubnu (květen)

Měsíc duben začali prvňáci úklidem cesty od školy k nádraží ve Staré Roli, když se zapojili do akce: Ukliďme Česko. Navštívili Lidový dům a užili si představení Divadla Letadlo s názvem Do vesmíru. Stali se z nich vesmírní cestovatelé. Prohlédli si měsíc i slunce a jednoho spolužáka i s paní učitelkou spolkla černá díra. Tento měsíc se učili v prvouce o jaru a domácích zvířatech. Rozdělili se na skupiny a učili se pojmenovat mláďata. Byla to dřina, jak to vše nasypat do hlavy. Zvířata a jarní strom si i namalovali. Při akci Ekohrádky se střídali na stanovištích ve třídách a plnili úkoly na téma ptáci. Poslední den v dubnu si odnesli domů slovní hodnocení.

Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková


Duben 2024


Čtvrťáci píší články (duben)

Na hodině českého jazyka dostali čtvrťáci za úkol napsat článek o knihovně, popřípadě o okresním kole Olympijského diplomu. Pomocí osnov, kterou dostali, se některým dvojicím podařilo napsat slušné články.

Vybrali jsme jeden o knihovně a o Olympijském diplomu. Tady jsou.

Mgr. Anna Hnátková, DiS.


Divadlo v krajské knihovně

26. března jsme byli v Krajské knihovně v Karlových Varech s 5. ročníkem. Byli jsme na divadle. Divadlo bylo o nebezpečí, která nás mohou potkat na internetu. Po skončení divadla jsme šli na hřiště.

Divadlo se nám moc líbilo a ve škole jsme si o tom ještě povídali.

Jiří Vojtěch Bažo a Filip Fýsko


Olympijská soutěž

29. února jsme byli v Hale míčových sportů v Karlových Varech. Jeli jsme tam s některými žáky naší školy. Probíhalo tam okresní kolo Olympijského diplomu. Soutěžili jsme v těchto disciplínách – skákání přes švihadlo, sedy-lehy, hod medicinbalem dozadu, trojskok. Akce se nám líbila a šli bychom zase znova.

Linda Vondráčková a Jiří Weigend


Hrajeme si – tvoříme (duben)

Pracovní výchova není jen práce na zahradě či v dílně. To jsme si se sedmáky vyzkoušeli. Na hodinu jsme si vzali dřevěnou stavebnici, kterou máme ve škole k dispozici. Stavebnice kromě kostek obsahuje také různé šroubky a matice, podložky atd. Žáci dostali za úkol sestavit cokoli, co bude pojízdné. Nebylo nutné, aby se jednalo o vozidlo. Začátky byly poněkud rozpačité, ale nakonec se do toho všichni pustili s velkou chutí. Plán měli pouze v hlavě, a tak nechali pracovat svou fantazii. Přidávali další šroubky, matky, kolečka, kostky, až vznikly naprosto úžasné výtvory. Někteří stihli dokonce více výrobků. Práce všechny nakonec úplně pohltila, takže se k ní určitě zase někdy vrátíme.

Tereza Kalánová Ptáčková


Prvňáci v březnu (duben)

V měsíci březnu se prvňáci připravovali na Velikonoce. Rádi vyrábějí. Výrobky na svátky je těšily dvojnásobně. Nejdříve si zaseli osení a poté pozorovali, jak rychle roste. Do osení vyrobili zápich zajíčka z barevného papíru. Prstovými barvami zdobili slepičku a kuřátka, aby je vystavili na nástěnce na chodbě. Když osení vyrostlo, vznikla krásná velikonoční dekorace, kterou si odnesli domů. Kromě vyrábění výrobků se samozřejmě i učili, pracovali na notebooku, doplňovali správně tvary do mřížky a programovali Blue-Bot.

Zapsala Mgr. Hana Matějíčková


Návštěva ČNB (duben)

21.3. jsme se žáky naší školy měli možnost navštívit ČNB v Praze. Vydali jsme se tedy autobusem do našeho hlavního města, následně jsme se z autobusového nádraží Florenc metrem přesunuli na Václavské náměstí a zbytek cesty došli pěšky k ČNB. Cílem akce bylo seznámit žáky naučně zábavnou formou s historií a vývojem platidel nejen u nás, ale i ve světě. Dalším důležitým cílem bylo rozvíjet vztah žáků k české měně. V trezoru České národní banky jsme měli možnost si prohlédnout, jak se platilo dříve, ještě v dobách směnného obchodu. V exotických zemích to například byla kamenná kola, náhrdelníky a náramky z mušlí apod. Tento způsob placení trval až do starověku. Poté se pozvolna vytrácel, až objevily první kovové mince všelijakých tvarů a z různých materiálů. Bankovky jako takové se v našich zemích objevily až za vlády Marie Terezie, která zavedla tzv. bankocetle. V novodobé historii však bankovky i mince měnily své složení i vzhled v souvislosti s vládnoucím panovníkem, později s vládnoucí stranou. Postupně na bankovkách přibývaly i ochranné prvky, aby nebylo snadné je padělat. Žáci si tuto exkurzi užili, dozvěděli se mnoho nového a byli rádi za tuto ojedinělou možnost návštěvy trezoru. Je třeba říci, že někteří z nich byli v Praze poprvé. Jízda metrem byla pro některé neuvěřitelným zážitkem. Jistě rádi Prahu navštívíme znovu.

Tereza Kalánová Ptáčková


Březen 2024


Jak prožít obraz? (březen)

Jak prožít obraz? Otázka asi zní trochu prapodivně, ale jde to. My jsme se o tom se sedmáky přesvědčili na hodině výtvarné výchovy. Zrovna jsme se věnovali surrealismu a jeho významným představitelem je Salvator Dalí. Právě jeho obraz "Pokušení sv. Antonína" jsme měli možnost prožít a pořádně prozkoumat. Jediné, co k tomu potřebujete jsou brýle s virtuální realitou. Pomocí těchto brýlí jsme se postupně všichni ocitli v obraze a měli jsme tak úžasnou příležitost objevovat ho velmi zblízka a prohlédnout všechna zákoutí. Nebylo to nic pro slabé povahy, jelikož v několika okamžicích jsme se ocitli velmi, opravdu velmi vysoko. Naštěstí nikdo z nás netrpí závratí ani strachem z výšek, takže jsme si všichni zažili celý obraz od začátku do konce. Byl to nevšední a krásný pocit. Jistě si ho rádi někdy zopakujeme. Moc děkujeme paní učitelce Jennie Kaasové, že nám to umožnila.

Tereza Kalánová PtáčkováPrvňáci v únoru (březen)

Prvňáci v únoru

V měsíci únoru měli prvňáci kromě učení hodně zážitků. Hned první den přijeli na naši školu žáci ze Svahovky, aby zahráli a zazpívali. Užili si bruslení na ledě v KV Aréně. Cvičili i v tělocvičně. Moc se jim líbilo promítání filmu o planetách na nafukovací kopuli. Povídali si o masopustu a vyráběli masky a šašky a různé jiné výrobky. Pracovali ve skupině, opakovali si učivo skládáním různých kartiček a i pomocí karet. Hodně je bavilo procvičování učiva programováním Blue Bot.


Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková


Únor 2024


 Koncert ze "Svahovky" (únor)

Ve čtvrtek 1.2.2024 se s námi přijeli podělit o svůj výjimečný talent žáci ze školy Svahová. Konkrétně nám předvedli zpěv a hru na kytaru. Pan učitel chlapce doprovázel hraním na housle, které celý zážitek ještě podtrhly. Opravdu krásné vystoupení složené z písniček jak v českém, tak v romském jazyce. Celá naše škola bylo ohromena jejich výkonem. Žáci i pedagogové se postupně přidávali, rytmizovali a kdo texty znal s radostí i zpíval. Nádherné zpříjemnění dne a odměna za pololetní vysvědčení, které se předávalo předchozího dne. Dokonce toto vystoupení motivovalo několik našich žáku k tomu, aby začali chodit na zpěv či hru na kytaru. Doufáme, že jim časem tento koncert budeme moci oplatit a zanechat v nich tak příjemné pocity, jaké jsme měli po jejich návštěvě my.

Zpracovala: Tereza Sapoušková


Sáňkujeme (únor)

Zima nám v letošním roce se sněhovou nadílkou moc nepřeje. Většina dní zatím vypadla spíš jako jarní či podzimní. Když tedy napadl sníh, museli jsme to využít. Na tělocvik jsme vyrazili alespoň na školní zahradu a nasávali úžasnou zimní atmosféru. Slunce a sníh, co víc si přát. Sice tu nemáme žádný kopec, přesto sedmáci sáňkovali. Jak je to možné? Úplně jednoduše, vzájemně se na saních vozili, tahali. Nejen, že u toho sportovali, jelikož běhali, ale hlavně se báječně bavili. Samozřejmě došlo i klasiku – koulování. Byla to vážně legrace, moc jsme si to užili. Někteří se dokonce rozhodli, že odklidí ušlapaný sníh ze dvorku, aby se zde někdo nezranil. Spojili jsme tedy příjemné s užitečným. Snad nám zima ještě letos nějaký sníh dopřeje, abychom si mohli zadovádět.

Tereza Kalánová Ptáčková


Prvňáci v lednu (leden)

Vyrábění v měsíci lednu jsme věnovali zimní výzdobě. Vyrobili jsme sněhuláky v různých podobách. Stříhali jsme a lepili. Kromě vyrábění jsme se také pilně učili. Naučili jsme se další písmena a čteme krátké věty. Umíme už jednoduché věty také napsat. Psali jsme písmena a slova na počítači. V matematice dokončujeme počítání do 9. Počítali jsme s penězi a řešili zábavné úlohy na počítači. Některé činnosti ve třídě jsme vyfotili. Poslední den v lednu jsme dostali vysvědčení a těšíme se, že si užijeme prázdniny.

Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková


Popis spolužáka (leden)

Žáci 4. ročníku měli za úkol popsat spolužáka. Když svůj popis ve výuce prezentovali, neprozrazovali nám jméno a my jsme poté hádali, koho popisovali. Pokud zvládli popsat spolužáka dobře, lehce jsme uhodli, o koho jde.

Zde je jedna ukázka od žákyně.

Mgr. Anna Hnátková, DiS.

Můj nejmilejší spolužák

S Honzíkem Císařem se kamarádíme od přípravné třídy. Je mladší než já, 11. narozeniny oslaví v dubnu.

Je to moc milý kluk, o hlavu vyšší než já, štíhlé postavy, s velkýma hnědýma očima. Vlasy nosí nakrátko a je vždy upravený. Jeho nos není moc výrazný a pusu má většinou od ucha k uchu.

Je to veselý kluk, který má rád dobré jídlo stejně jako já.

Dara Braunová


A je tu vánoční besídka! (leden)

Tak jsme se dočkali. Celý týden jsme byli jako na trní, zvědaví, neklidní a nedočkaví. Pátek je skvělý nejen tím, že je to pátek, ale dnes je umocněný vánoční atmosférou. Těšili jsme se na dárečky, dobrůtky a povídání si u stromečku. Moc bychom si přáli, aby všichni byli šťastní a zdraví, aby byl všude klid a každý prožil vánoční čas v přítomnosti svých blízkých. Bohužel letošní předvánoční čas přinesl i spoustu bolesti a smutku a tak pošleme tichou vzpomínku těm, kterých se to dotýká a přejme si, aby se nic podobného neopakovalo a vše bylo již jen v klidu a míru.

Krásné Vánoce.

zapsala: Martina Šárová


Projekt našich žáků na mezinárodní konferenci v Řecku (leden)

Naši loňští deváťáci dosáhli se svým projektem vynikajícího úspěchu. V rámci hodin Informatiky pracovali s využitím digitálních technologií na projektu deskové hry, kterou nazvali "Cesta do Středozemě".

Výsledek jejich snahy byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších v rámci celé České republiky. Získali jsme tak možnost projekt prezentovat na mezinárodní konferenci na University of Thesally v řeckém městě Larissa. Vedle projektů z Německa, Itálie a Řecka se ten náš rozhodně neztratil a byl velmi pozitivně hodnocen.

Žáci si v rámci této projektové výuky vyzkoušeli na vlastní kůži tzv. "agilní metodologii", tedy přístup, kdy převzali za celý proces zodpovědnost, pracovali v týmech, rozvíjeli své komunikační a pravidelně si vzájemně poskytovali zpětnou vazbu. Náhled výsledné hry si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

Za podporu účasti na mezinárodní konferenci děkujeme agentuře EPMA (www.epma.cz)!

Mgr. Soňa Vrátná, M.A.


Pizzu máme rádi (leden)

V rámci hodin pracovní výchovy máme v plánu i vaření, proto jsme se na to s dětmi vrhli. Nejprve jsme se ale museli dohodnout, co vlastně budeme kuchtit. V úvahu přicházely palačinky nebo pizza, ta nakonec vyhrála v demokratickém hlasování. Nakoupili jsme tedy vše potřebné a šlo se na věc. Na začátku jsme si ujasnili postup, co vše a v jakém pořadí je třeba udělat, pak už jsme se přesunuli do kuchyňky a pustili se do toho. Někdo válel těsto, jiný strouhal sýr atd. Vyválené těsto jsme přendali na plech, pomazali kečupem, dali různé druhy salámů, nastrouhaný sýr a kukuřici a následně vše do trouby. Po upečení jsme jednotlivé pizzy nechali vychladnout, nakrájeli na kousky a pak už nezbývalo nic jiného než se pustit do jídla. Něco jsme samozřejmě dali i do sborovny na ochutnání. Podle výrazů ve tváři se nám pizzy povedli, což nás moc těší. Úplně na závěr jsme po sobě umyli nádobí a vše uklidili do skříněk. Palačinky jsme si slíbili, že uděláme příště, aby byli všichni spokojeni. :-)

Tereza Kalánová Ptáčková