Školní družina


LEDEN U MYŠEK (leden)

V měsíci lednu jsme si v našem oddělení školní družiny navzdory mrazivému počasí užili spoustu legrace. Sněhu nám moc nenapadlo, tak jsme si vyrobili vlastní ze škrobu, tělového mléka a třpytek. Vznikla nám hmota podobná modelíně, ze které jsme vytvářeli sněhuláky, sněhové vločky a všechny možné geometrické tvary. Protože venku mrzlo až praštělo, učinili jsme pokus. Do plastových talířků jsme vložili přírodniny a nakrájené ovoce, vše jsme zalili vodou a sledovali, jak se voda postupně mění v led. Vznikly nám krásné ledové obrázky, které jsme zavěsili na větvičky stromů nedaleko naší školy. Pozorovali jsme ptáčky na krmítku na zahradě školy a za oknem, učili jsme se je poznávat a pojmenovávat. Připomněli si ptáčky, kteří odlétli na zimu do teplých krajin, jak můžeme pomoci těm kteří zůstali. V naší školní kuchyňce jsme ji společnými silami z různých semínek a tuku připravili dobrotu. Poslední lednový den jsme se šli ohřát do solné jeskyně, abychom utužili své zdraví do dalších zimních dnů.

Zapsala: M. Vránová Kubešová


Sportovní klání ve II. oddělení ŠD (leden)

Jelikož je zima v plném proudu, musíme se všichni starat o své zdraví. Tentokrát jsme s dětmi zavítali do naší tělocvičny. Nejprve jsme se poctivě rozběhali i rozcvičili a poté už jsme přešli k samotnému "závodění". Celkem jsme vyzkoušeli 7 disciplín, např. sedy-lehy, slalom, hod míčem na koš, hod medicinbalem do dálky apod. Děti se vzájemně povzbuzovaly, fandily a odpoledne si náležitě užily. A protože se všichni moc snažili, s odměnou odešel úplně každý.

Za ŠD vychovatelka Jana Hergethová


Leden ve IV. oddělení - (leden)

V měsíci lednu jsme se ve IV. oddělení ŠD zaměřili na oblast zdraví a zdravého životního stylu. Povídali jsme si o důležitosti zdravého stravování, otužování, pohybu na čerstvém vzduchu a vhodném oblečení podle ročního období. Sledovali jsme změny skupenství vody na sníh, led a déšť a jejich vliv na náš každodenní život. Pracovali jsme se souborem Záchranný kruh, kde jsme si na obrázcích ukazovali vhodné a nevhodné chování v zimě při hrách a pohybu venku, říkali si o důsledcích takového chování. Také jsme si navzájem sdělovali své zkušenosti se zábavní pyrotechnikou a znovu jsme se poučili o hrozícím nebezpečí při jejím používání. Zapojili jsme se do celodružinové soutěže Sněhulakiáda i do příležitostně akce Zdravíčko. V kuchyňce naším přičiněním vznikli roztomilí sněhuláčci z natvrdo uvařených vajec a mrkve, zároveň jsme vytvořili výrobek "jedlý", a tak jsme si pochutnali i na zdravé odpolední svačince. Dále jsme plnili úkol z EVVO. Nesmíme opomenout ani tradiční sportovní akci v tělocvičně Skok do nového roku, kterou jsme uspořádali v tělocvičně krátce po návratu z vánočních prázdnin. I ta se moc vydařila a přispěla k dobré náladě v oddělení.

zapsala: Martina Šambergerová


Okénko do I. oddělení - (leden)

Do nového roku 2024 jsme skočili rovnýma noha. Každý se snažil skočit co nejdále. Dokončili a odevzdali jsme projekt EVVO zdravý životní styl - sportování a pobyt v přírodě. Ve školní kuchyňce jsme uvařili domácí modelínu z kuchyňských surovin. Použili jsme mouku, vodu, sůl, ocet, olej a potravinářskou barvu. Vznikla měkká a hebká modelína, se kterou rádi pracujeme. Příležitostná akce Zdravíčko potěšila všechny milovníky ovoce a zeleniny. Poznávání jednotlivých druhů podle chuti všechny bavilo. Plnění jednoduchých úkolů na téma zdravého životního stylu bylo pro děti snadné. Pracovaly s chutí a zájmem. A nakonec ukázky některých našich výtvarných prací. 

Zapsala O. Barvířová


Leden u Tlapek (leden)

Leden byl u Tlapek velmi nabitý. Začali jsme ve zdravém životním stylu a plnili jsme úkol z EVVO. Děti si nakoupily ovoce a z něho si udělaly ovocný salát, který si celý snědly. A protože venku sněžilo a byl mráz, i v družině jsme si vytvořili sněhuláky se sněhem. Létající sníh měl u dětí velký úspěch. A nechceme, aby nám byla zima, tak jsme si vyrobili čepici, rukavice a šálu. Využili jsme různé techniky tvoření. Děti nejvíce bavila technika s pěnou na holení a barevnou tuží, i výsledek byl úžasný. Na závěr jsme navštívili keramickou dílnu, kde děti začaly tvořit výrobky pro maminky.

  Za VI. oddělení zpracovala: Miroslava Vildumetzová AP


Prosinec ve IV. oddělení

Měsíc prosinec se v našem oddělení nesl ve znamení chystání se na společnou akci Čertovinky, kde se sešli žáci ze čtyř oddělení. Děti splnily několik zábavných soutěži, třeba namotávání čerta, skládání puzzle Mikuláše, chytání kaprů, slalom kolem pekelných plamenů, házení brambor a uhlí do kotliku. Potom nastala chvíle, kdy musely předstoupit před anděla, čerta a Mikuláše a poslechnout si záznam z knihy hříchů. Naštěstí byly všechny děti asi moc hodné, protože dostaly od Mikuláše bohatou nadílku.

Vyráběli jsme i masku čerta a tvořili obrázky čertů na výzdobu třídy, vyráběli dárečky pro rodiče, byli se podívat na vánočních trzích na kolonádě a v městské knihovně. Před Vánoci jsme pekli a slepovali linecké cukroví a předtím, než jsme se rozešli na vánoční svátky domů, jsme si poseděli z stromečku s koledami a cukrovím, sledovali vánoční pohádku, kde jsme viděli, vánoční zvyky a tradice a rozkrajovali jablíčka, abychom se dozvěděli, jestli budeme příští rok zdraví. Rozloučili jsme se s přáním krásného prožití vánočních svátků a bohatého Ježíška.

A příště už budeme psát rok 2024.

Martina Šambergerová


Okénko do I. oddělení - prosinec 

Prosinec byl bohatý na činnosti spojené s adventem, Vánocemi a zimními radovánkami. Věnovali jsme se výrobě vánočních přání, ozdob a dárečků, prošli a prohlédli jsme si vánočně vyzdobené město a sportovali jsme. Sníh, který nám vytvořil nádhernou bílou peřinu, nás vylákal na svah k jízdě a závodění na lopatách. Výprava do lesa za rampouchy rozjásala všechny dětské tvářičky. To byly úlovky! Advent se naplňuje a největší očekávání dětí? Dárečky pod stromečkem a prázdniny! Přejeme všem poklidné a štědré Vánoce a do nového roku štěstí a zdraví. 

Zapsala O. Barvířová


Pečení cukroví ve II. oddělení ŠD

Vánoce jsou již za dveřmi, proto jsme se i my vydali opět do kuchyňky s cílem upéci si vlastní cukroví. Zvolili jsme si linecké a perníčky. Všechny přítomné děti si vyzkoušely skoro veškeré činnosti s tím spojené. A tak jsme společně váleli těsto, vykrajovali, ukládali na plech, umývali nádobí a poté jsme čekali na samotný výsledek. O pár dní později jsme si perníčky nazdobili cukrovou polevou. Děti byly velice šikovné a nyní už se jen těšíme, až naše dílo zbaštíme.

Za ŠD vychovatelka Jana Hergethová


S Myškami do Karibiku aneb návštěva solné jeskyně

Tento týden nás zaskočilo mrazivé počasí, a tak jsme se s dětmi rozhodli před ním utéct. Navštívili jsme solnou jeskyni, která se nachází nedalo naší školy. Nejen že jsme se ohřáli, protože jeskyně nabízí příjemných 26 stupňů, ale hlavně jsme se příjemně odreagovali a děti si mohly pohrát v „písku“, který jim v tomto ročním období chybí. Příjemnou atmosféru moře nám dotvářela dětmi velmi oblíbená pohádka „Hledá se Nemo“.  

Zapsala: Michaela Vránová Kubešová


Okénko do I. oddělení - listopad

V měsíci listopadu byly naše aktivity různorodé. Začali jsem se připravovat na Vánoce. V keramické dílně jsme z hlíny tvořili vánoční dárečky. Připomněli jsme si příběh sv. Martina a vytvářeli jsme k němu výtvarné práce. Vyráběli jsme papírové loutky Mikuláše, čerta a anděla. Hráli jsme si s nasušenými kaštany a sestavovali jsme z nich obrazce podle zadání i fantazie. Dočkali jsme se první vydatné sněhové nadílky. Využili jsme ji ke koulovačce, hrám ve sněhu a stavbě prvních sněhuláků. Nezapomněli jsme pozorovat ptáčky a sypat jim slunečnicová semínka do krmítek.

Zapsala O. Barvířová


Tvorba vánočních ozdob ve II. oddělení ŠD

Vánoce se kvapem blíží, a tak jsme se s dětmi rozhodli, že si vyrobíme vlastní ozdoby na stromeček. Využili jsme k tomu naší keramickou dílnu. Zde si každý z bílé hlíny vyválel svůj vlastní plát. Poté si všichni vykrojili vybrané motivy. Výrobky nyní čekají na vypálení v peci. Děti se už těší, až budou jejich ozdoby vypálené, neboť pak nás čeká ještě potření glazurou. Myslím, že se mají na co těšit.

Za ŠD vychovatelka Jana Hergethová


Halloween ve školní družině

Poslední říjnový den se sešli v multifunkční učebně žáci ze IV. A V. oddělení školní družiny, aby společně oslavili Halloween. Nejprve jsme si navzájem představili masky a kostýmy, potom jsme se pustili do různých soutěží, jako skládání symbolů Halloweenu z písmen, skládání obrázků dýní, namotávání dýní, házení duchů, a připomněli jsme si rozdíly mezi keltským svátkem Halloween a naší tradiční vzpomínkou na zesnulé, Dušičkami. Soutěže vyvrcholily ulovením si svého netopýra nebo ducha s odměnou. Potom následoval ještě tanec masek při strašidelné hudbě a příchod našeho dobrého známého, bubáka Kostry. Ten se s námi pozdravil, zatančil si, a to už jsme se pomalu loučili a žáci se rozcházeli do svých tříd. Jako každý rok jsme si Halloween moc užili, jak soutěže, tak i krásnou halloweenskou výzdobu, cukroví a párečky v listovém těstě napečené dětmi v družině i hodnými maminkami doma a spoustu jiných dobrot. Bylo to super, tak zase za rok!

Martina Šambergerová


Halloween u Tlapek

Začátkem listopadu se ve školní družině - VI. oddělení uskutečnil Halloween, který byl plný soutěží. Děti i paní vychovatelky se oblékly do svých kostýmů a vrhly se do soutěží. Soutěžilo se ve shazování duchů, házení míčků do obří dýně, skládání puzzlí, namotávání dýně a dalších... Po splnění všech úkolů čekala pro soutěžící odměna v podobě skleněné dýně, kterou si děti vyrobily a my ji jen naplnili dobrůtkami. Den jsme zakončili společným dlabáním strašidelné dýně a diskotékou. Dětem se to moc líbilo a užily si to plnými doušky.

  Zapsala: Jana Čvartinská


Ať žijí duchové aneb příprava na Halloween u Myšek

Nedílnou součástí podzimu jsou také kromě padajících listů a deštivých dnů svátky, kdy si lidé připomínají své blízké, o které přišli. V našich krajích jsou to hlavně "Dušičky", kterým jsme se v naší družině věnovali v těchto dnech. U dětí bývá stále oblíbenější Halloween, a tak jsme přípravy na tento den nemohli podcenit. Děti se s nadšením účastnily všech připravených aktivit – ozdobily čokoládou mini bábovky ve tvarech dýní a duchů, vybarvily halloweenské sádrové odlitky, ale nejvíce je bavilo společné dlabání obrovské dýně.

Zapsala: Dominika Klempová


Okénko do I.oddělení Sluníčka - říjen 

Podzim je nejkrásnější období roku. Příroda se proměňuje a vybarvuje. Rádi a často objevujeme její krásy. Zahráli jsme si na malíře, kteří v přírodě hledají podzimní barvy do svých malířských palet. Paletky jsme brzy zaplnili barevnými listy s odstíny zelené, červené, žluté a hnědé barvy. Příroda je na podzim bohatá svými plody a semeny. Nasbírali jsme si je a použili jako materiál pro naše výtvarné práce. V tento podzimní čas každoročně pořádáme orientační běh. Závodníci překonávají lesní terén a běží po vyznačené trase do cíle. Máme zdatné a nadšené sportovce, kteří se ani tohoto úkolu nezalekli a úspěšně ho zvládli.

Zapsala: O.Barvířová


Podzimní radosti ve III. odd. ŠD

Začátkem října nám počasí ještě dopřávalo hodně hezkých dní, a tak jsme s dětmi trávili čas převážně venku v nedalekých lázeňských lesích a užívali jsme si spousty podzimních radostí. Pozorovali jsme stromy a živočichy, dováděli jsme v listí, sbírali kaštany a tvořili z nich obrázky podle šablon, "zavařovali" jsme podzim, abychom měli v zimě na co vzpomínat. Také jsme navštívili naši oblíbenou školní kuchyňku a společnými silami jsme upekli voňavý štrůdl z domácích jablíček, které nám ze své zahrádky přinesla jedna hodná paní učitelka.

Zapsala: Michaela Vránová Kubešová


Podzimní keramická dílna: Modelování, barvení a mozaika 

Při podzimním počasí, kdy nám často prší a nemůžeme být venku, navštěvujeme keramickou dílnu. Děti se učí pracovat s hlínou a následně z ní modelovat. Po vypálení si svůj výrobek nabarví a ozdobí korálky, které se v peci rozpustí a udělají nádhernou mozaiku. Jako odměnu si odnesou krásný výrobek, který jim a rodičům udělá radost. Za školní družinu - VI. oddělení Jana Čvartinská

Schodoběh

V prvních říjnových jsme využili pěkného počasí pro uspořádání sportovní akce. Žáci IV. a V. oddělení změřili své síly v tradičním podzimním družinovém schodoběhu. Všichni závodníci běželi určenou trasu s nadšením, vydali ze sebe to nejlepší. Dosáhli pěkných výsledků a mohli se tak radovat z diplomů a medailí, které si opravdu zasloužili.

Zapsala M. ŠAMBERGEROVÁ


Okénko do I. oddělení Sluníčko - září

Chodíme ven každý den. Sportujeme, hrajeme si, poznáváme přírodu a naše město. Malujeme, modelujeme, tvoříme z papíru a přírodnin. Soutěžíme v běhu do schodů při tradičním schodoběhu. Jsme kamarádi, máme se rádi.

Zapsala O. Barvířová

Cesta za pokladem ve III. a IV. oddělení ŠD

V posledním týdnu tohoto školního roku jsme se s dětmi vydali na cestu za pokladem. A abychom se samotní nebáli, přibrali jsme s sebou i další oddělení školní družiny. Cestu jsme započali u naší školy. Děti hledaly fáborky, dle kterých jsme směle postupovali dál a dál. Některé nám neukazovaly pouze směr výpravy, ale vyžadovaly splnění nějakého úkolu. Toho se děti zhostily jako vždy výborně.

Výprava byla úspěšná a my nakonec dorazili k místu, kde byl poklad ukryt. Netrvalo dlouho, cenná odměna byla nalezena a děti se pustily do spravedlivého dělení :-).
Za ŠD AP Jana Hergethová