PRAVIDLA K BEZPEČNĚJŠÍMU UŽÍVÁNÍ INTERNETU


JAK SE NA INTERNETU CHOVAT BEZPEČNĚ

 1. NIKOMU NA SEBE NEDÁVEJ KONTAKT
  Nedávej na sebe jakýkoliv kontakt (adresu, telefon apod.), i když se dotyčná osoba tváří, že je to pro Tvoje dobro. Nikdy nevíš, jak ho využije.
 2. NIKOMU O SOBĚ NESDĚLUJ NIC OSOBNÍHO
  Nikdy přes web nesděluj nikomu nic osobního, i když je to tvůj nejlepší kamarád – nikdy nevíš, komu se k takové informaci podaří dostat.
 3. NIKOMU NEPOSÍLEJ FOTOGRAFIE
  Nikomu, koho neznáš, neposílej svou fotografii. Intimní fotografie neposílej vůbec nikomu, ani nejlepším kamarádům.
 4. NEBAV SE S TÍM, KDO TI JE NESYMPATICKÝ
  Pokud Ti někdo "nesedí", nekomunikuj s ním, ani když na Tebe naléhá. Nebavit se s někým je Tvoje právo!
 5. HLÍDEJ SI HESLA
  Své přihlašovací údaje nikdy nikomu nesděluj, ani svému nejbližšímu kamarádovi. Vždy mohou být zneužita.
 6. IGNORUJ NESLUŠNÉ A VULGÁRNÍ VZKAZY
  Pokud je někdo hrubý a neslušný, rozhodně se s ním nebav. Takový člověk Ti nestojí ani za odpověď.
 7. OPUSŤ WEBOVOU STRÁNKU IHNED, POKUD SE TI JEJÍ OBSAH NELÍBÍ
  Pokud narazíš na něco, co tě šokuje nebo se Ti nelíbí (obrázek, video apod.), na dané stránce nezůstávej.
 8. POKUD NĚČEMU NEROZUMÍŠ NEBO JE TI NĚCO NEPŘÍJEMNÉ, SVĚŘ SE DOSPĚLÉMU
  Pokud Tě na internetu něco překvapí, šokuje či tomu nerozumíš, neváhej to probrat s někým dospělým.
 9. NEOTVÍREJ E-MAILOVÉ ZPRÁVY Z NEZNÁMÝCH ADRES
  E-mailové zprávy mohou obsahovat viry, které poškodí Tvůj počítač nebo se dokonce dostanou k Tvým osobním údajům.
 10. NEVĚŘ KAŽDÉ INFORMACI, KTEROU NA INTERNETU ZÍSKÁŠ
  Na internetu můžeš najít mnoho informací, ne každá informace však musí být pravdivá. Proto si získanou informaci ověř z více různých zdrojů.

PRAVIDLA PRO DĚTI

 • Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, jména a adresy rodičů a rodinných příslušníků i jejich telefonní čísla do práce, někomu, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.
 • Pokud se neporadíš s rodiči, neposílej nikomu po internetu fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.
 • Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo nebo přihlašovací jméno své internetové stránky nebo počítače.
 • Nikdy si bez svolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil/a prostřednictvím internetu. Doma musí bezpodmínečně vědět, kam jdeš a proč. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.
  Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají).
 • Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e-maily. Není Tvoje vina, že jsi tyto zprávy dostal/a. Když se Ti to stane, oznam to rodičům.
 • Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e-mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit software počítače.
 • Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech nepříjemných, vulgárních výrazů na internetu, totéž platí pro obrázky s vulgární tematikou.
 • Vždy buď sám/sama sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (na staršího, na osobu jiného pohlaví apod.).
 • Vždy pamatuj na následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují kritériím nemají takovou stránku otevírat.
 • Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a poctivě je dodržuj. Především se domluv, kdy můžeš internet používat a jak dlouho.
 • Provždy si zapamatuj další pravidlo: když Ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda.
 • Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální, oznam to rodičům.

PRAVIDLA PRO RODIČE

 • Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšete svou znalost internetu.
 • Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez Vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte.
 • Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole.
 • Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu.
 • Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.
 • Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit jednak prostřednictvím možností zabudovaných přímo do internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.
 • Uvažujte o společné e-mailové schránce se svými dětmi.
 • Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.
 • Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!
 • O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.

Zdroj: MŠMT , odbor speciálního vzdělávání a institucionální výchovy