ŠKOLNÍ DRUŽINA VAN


Únor 2024


Masopust (únor)

Masopust je období před začátkem postní doby. Lidé se radují, veselí, užívají hojnosti jídla a pití. 9.únor byl v naší družině dnem ve znamení masopustu. Povídali jsme si o tradicích. Zvláště o těch, které jsou s masopustem spojené. Dozvěděli jsme se, že masopust neboli fašank, je pohyblivý svátek, který nemá stanovené přesné datum v kalendáři. Jeho začátek je vždy stejný – nastává po svátku Tří králů. Konec však připadá na Popeleční středu a ta je závislá na datu Velikonoc. Slovo masopust, stejně jako slovo karneval, znamená "opuštění masa" nebo "dát pryč maso".

Úplný vrchol zábavného odpoledne byla závěrečná diskotéka. Společně jsme si zatancovali. Odpoledne jsme si báječně užili a hezky jsme se bavili.

Za ŠD Blanka Pečená


HROMNICE (únor)

Hromnice se slaví 2. února, a i když to tak možná venku nevypadá, jsou vlastně prvním svátkem jara. Zvyků nám do dnešní doby mnoho nezůstalo, zato máme kolem 40 pranostik, které se právě k Hromnicím váží. Nejznámější pranostika říká: "Na Hromnice o hodinu více." A značí to, že je v tomto čase den zhruba o hodinu delší než v době zimního slunovratu. Ve školní družině jsme prožili zábavné a zároveň poučné odpoledne. Povídali jsme si o tom, jak dříve lidé prožívali Hromnice a co se v tuto dobu děje v přírodě. Pro děti bylo připraveno 5 zastávek s povídáním o Hromnicích (historie, tradice, pranostiky...) a 5 luštěnek se závěrečnou tajenkou.

Za ŠD Blanka Pečená


Jak přišel, tak odešel (leden)

Se sněhem přišla i radost. Každý si užíváme sněhovou nadílku jinak, ale sněhuláka dokážeme postavit snad všichni. V družině jsme se s dětmi domluvili, že si uděláme také sněhuláka, protože ten náš sněhulák přežije i přicházející oblevu. Všichni jsme dělali všechno, vyzkoušeli jsme si vyrábět papírové kuličky, trhání pravidelných kousků papíru, měření a stříhání….prostě vše, co bylo potřeba k jeho výrobě. Dílo se nám zadařilo a náš chlapík vypadá skvěle. Určitě má větší štěstí, než ten sněhový, protože náš je z kartonu a papíru a vydrží tady s námi až do další zimy.

Zapsala: Martina Šárová


Tří králové odpoledne (leden)

Ve školní družině si každý měsíc připomínáme lidová pořekadla a tradice.

6. ledna se slaví Slavnost zjevení Páně, lidově se tomuto svátku říká Tři králové. Tři králové byli mudrci z Východu, kteří navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary.

S dětmi jsme si o tomto svátku povídali, přečetli jsme si krátký příběh a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Například jaké jsou symboly tří králů a jaký mají jejich jména význam. Kluci si sami vyrobili koruny. Po přečtení příběhu děti splnily královský kvíz a všichni jsme si společně zazpívali My tři králové.

Nechyběla ani soutěž, v které si děti zopakovali to, co jsme se dověděli z příběhu. Všichni byli odměněni sladkým pamlskem. Tří králové odpoledne se povedlo.

ZA ŠD Blanka Pečená Skvělé umístění ve výtvarné soutěži VÁNOČNÍ SNĚHULÁK (leden)

Městský domov děti a mládeže v Ostrově každoročně vyhlašuje vánoční výtvarnou soutěž. Letošní téma znělo VÁNOČNÍ SNĚHULÁK. Žáci 5.A a školní družina se do této soutěže se zápalem zapojili. Jednotlivci i kolektivy vyráběli sněhuláky z netradičních materiálů. Používali různé techniky – prostorové, malované, kreslené, lepené apod. Při výrobě sněhuláků děti recyklovaly "co dům dal". Do soutěže bylo zasláno celkem 18 prací. Soutěžní práce byly až do konce prosince 2023 vystaveny v prostorách Městského domova dětí a mládeže. O vítězi bylo již rozhodnuto a naši žáci dostali plno krásných cen, sladké odměny, diplomy a účastnické listy.

Kategorie základních škol

2. místo třída 5.A.

Kategorie školních družin

2. místo odpolední družina

3. místo ranní družina

Kategorie jednotlivci

1. místo Tereza Holá, 5.třída

2.místo Filip Fýsko, 4.třída,

3. místo Jiří Vojta Bažo, 4.třída

Výhercům gratulujeme a všem děkujeme za účast a vynikající reprezentaci naší školy ve výtvarné soutěži.

Za ŠD Blanka Pečená 


Přišli jsme se pochlubit naší prací ve školní družině 🙂 (leden)

Tvoříme, malujeme, vybarvujeme, stříháme a lepíme co se do papíru vejde. Všechny nás to baví, vše co vytvoříme si odneseme domů, a líbí se to i maminkám a tatínkům🙂. Zde je výběr toho, co jsme vytvořili za poslední dva měsíce v roce. A můžeme tvořit dál 🙂 🙂 S minulým rokem jsme se rozloučili jak se patří 🙂 Bylo nás málo, nemoc zasáhla do našich plánů, ale i tak jsme si poslední odpoledne v roce společně užili.

Přejeme vám všem příjemný a sebejistý vstup do nového roku, ať je pro vás co nejvíce zářivý, plný okamžiků co pohladí duši, mnoho úsměvů, radosti, pochopení, ať ho prožijete ve zdraví.

Za II. oddělení školní družiny Zdeňka Jandlová, vychovatelka


Hrajeme divadlo (leden)

Je vidět, že dětem divadlo chybí, proto se rozhodli, že si ho zahrají samy. Vše potřebné si samy připravily. Postavily divadlo, nanosily židle, aby si diváci měly kam sednout. Každému divákovi vyrobily osobní pozvánku a vše mohlo začít. Nejednalo se však o žádnou klasickou pohádku, byla to spíše improvizace, ale všichni v publiku se náramně bavili. U pultíku s maňásky se různě střídaly, což vneslo do celého příběhu vždy nový impuls. Ti, co nechtěli na divadlo si dále hráli s legem, či jinými hračkami. Hlavní je, že jsme si odpoledne všichni báječně užili.

Za ŠD Tereza Kalánová Ptáčková


Keramická dílnička (leden)

Práce s hlínou ta nás baví. Děti si v předvánoční čase vyrobily spoustu krásných dárečků. Potěšily své blízké a zásobily svými výrobky náš vánoční jarmark. Odpoledne si děti náramně užily a těší se na další návštěvu keramické dílny.za ŠD Eva Stacho


SVATÝ MIKULÁŠ (leden)

Kde se vzal, tu se vzal,Mikuláš pod okny stál.V ruce velkou berličku,na hlavě měl čepičku.Z bílých vousů teplý šál,takhle, děti, vypadal!

Mikuláš je krásná tradice, která přetrvává navzdory času a moderní době. Ve školní družině jsme si s dětmi v tento den povídali o Mikuláši, čertech i andělech. Plnili jsme s nimi "mikulášské úkoly". Děti byly rozděleny do 4 skupin a měly 10 stanovišť s úkoly. Vše společně hravě zvládly a následovala oblíbená diskotéka. Mikulášské odpoledne se náramně povedlo.

Za ŠD Blanka Pečená


Hurá! Zima je tady! (leden)

V posledním listopadovém týdnu nás konečně navštívila PANÍ ZIMA. Největší radost z první sněhové nadílky měly samozřejmě děti. Zimní radovánky jsou obdobím, které milují kluci i holky snad v každém věku. Je to období plné radosti, smíchu, zábavy, mrazem vyštípaných tváří, teplého oblečení, čepic, šálů, rukavic a ovocných čajů v termosce. Děti si v družině první sníh náležitě užily. Bobovaly, koulovaly se, stavěly sněhuláky a hrály ve sněhu různé hry. Děti si přejí, aby sněhová nadílka ještě nějaký čas vydržela a mohly si užívat nádheru zimy co nejdéle.

Za ŠD Blanka Pečená


Barevný Listopad

Vítr přišel s listopadem,

všechno listí padá na zem.

Milé děti, těšte se,

on nám zimu přinese.

V tomto měsíci jsme se vypravili za zvířátky. Procházeli se podzimní přírodou a pozorovali barevnou krásu na stromech. Tvořili jsme podzimní dekorace. Postupně se připravujeme na blížící se advent a vyrábíme andělíčky na výstavu do Krajské knihovny.

za ŠD Eva Stacho


Podzim ve školní družině

Podzim ve školní družině není pochmurný a nepříjemný. Naopak, nádherné barvy, které jsou v přírodě právě v tomto období, se nám staly inspirací k výtvarnému a kreativnímu tvoření. Děti pracovaly individuálně i ve skupinách, kreslily, malovaly a vyráběly z papíru. Jak se blížil svátek všech strašidel, Halloween, vyráběli jsme netopýry, duchy a mnoho dalších výrobků. Symbolem Halloweenu se staly dýně. Společně jsme je s dětmi pomalovali a nazdobili různými přírodninami. Výsledky jejich snažení mohly potěšit i ostatní, protože se staly součástí výzdoby naší školy. Svátek všech strašidel, Halloween jsme si s dětmi velmi užili. Připravili jsme pro ně Strašidelnou stezku a Halloweenskou bojovku o 8 stanovištích, kde luštily různé úkoly. Strašidelnou stezku děti statečně prošly a byly odměněny medailí.

Za ŠD Blanka Pečená 


Září plné zážitků

Začátek školního roku je pro spoustu dětí i dospělých náročný, ale naše školná družina se toho nebojí. Chodíme na procházky do přírody, hrajeme spoustu her, soutěžíme, pořádáme pikniky na dekách. Navštívili jsme hasiče v jejich hasičské zbrojnici, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. A spoustu nových zážitku jsme měli i v nedalekém centru zvířat-minizoo. Těšíme se, co ještě nového nám tento školní rok přinese.za ŠD Eva Stacho


Družina je nejlepší!

V tomto školním roce jsme si užili spoustu legrace, naučili jsme se nové věci napříč všemi oblastmi, osvojili jsme si různorodé výtvarné a pracovní techniky. Nedílnou součástí byly také výlety a vycházky do přírody. Kde jsme se učili pracovat s mapou a celkově jsme rozvíjeli orientaci v prostředí okolo školy a bydliště. Zasadili jsme si vlastní zeleninu a hráli nespočet her, které se podíleli na zlepšení kognitivních a motorických dovedností každého žáka. A hlavně.....bylo nekonečně zábavy a skvělých zážitků!

Za ŠD Eva Stacho